Homeopatia jako sposób leczenia naturalnymi środkami

Leki homeopatyczne mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy uważają, że ich stosowanie jest bardzo skuteczne, a dzięki naturalnym składnikom w żaden sposób nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka. Inni natomiast uważają, że homeopatia działa trochę jak placebo i tak naprawdę w żaden sposób nie wpływa na łagodzenie objawów lub leczenie chorób. Kto ma racje? W naszym artykule dokładniej tłumaczymy, na czym polega homeopatia oraz czy na pewno jest to leczenie z wykorzystaniem naturalnym środków.

Jak działają leki homeopatyczne?

Homeopatia i leki homeopatyczne są stosowane już od bardzo dawna. Ta metoda leczenia została bowiem stworzona na przełomie XVIII i XIX wieku w Niemczech. Wymyślił ją Samuel Hahnemann poprzez rozpoczęcie leczenia wielu powszechnie występujących chorób z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników, przede wszystkim ziół. Podstawą homeopatii jest zasada simile, czyli podobieństwa. Oznacza to, że w lekach homeopatycznych, które zostały stworzone do zwalczania konkretnych objawów, wykorzystywane są zioła i inne, odpowiednio rozcieńczone naturalne składniki, których działanie daje takie same objawy, jak leczona choroba. O tym, jakie dokładnie składniki są najczęściej wykorzystywane przy tworzeniu leków homeopatycznych opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl:

Homeopatia opiera się na stosowaniu wielu różnego rodzaju naturalnych składników. Niektóre osoby mówiąc o homeopatii porównują ją do ziołolecznictwa, jednak nie do końca jest to prawda. W tworzonych lekach wykorzystywane są bowiem nie tylko zioła, ale także różne minerały i surowce pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie stosowane substancje w dużym stężeniu mogłyby działać chorobotwórczo, natomiast po wielokrotnym rozcieńczeniu mają działanie lecznicze.

Rodzaje leków homeopatycznych

Zgodnie z tym co powiedział nasz rozmówca, rozróżnia się 3 rodzaje leków homeopatycznych: leki roślinne, które są oparte przede wszystkim na działaniu ziół, leki zwierzęce, w których wykorzystuje się surowiec pochodzenia zwierzęcego oraz leki mineralne, w których stosowane są przede wszystkim sole mineralne.

Co można leczyć stosując homeopatię?

Najważniejszą rzeczą, jaką powinny wiedzieć wszystkie osoby, które stosują lub zastanawiają się nad rozpoczęciem stosowania leków homeopatycznych w swojej kuracji to to, że takie środki farmaceutyczne zostały stworzone z myślą o leczeniu objawów, a nie samych chorób. Stosując je nie ma więc możliwości odwrócenia stałych zmian w organizmie, a jedynie pokonanie odczuwanych, dokuczliwych objawów takich chorób i schorzeń, jak np. grypa, zapalenie zatok, choroby układu oddechowego czy stany zapalne układu moczowego.