Gont bitumiczny – niska cena, wysoka wytrzymałość. Gonty bitumiczne jako pokrycia dachowe

Jakość dachu jest niezwykle ważną kwestią. To jaką dachówkę wybierzemy na nasz dach ma niebagatelne znaczenie, ponieważ inwestycja w pokrycie dachowe to jednorazowy wydatek na lata. A przynajmniej tak być powinno. Jednocześnie wybierając materiał na dach, staramy się dobrać takie produkty, aby były połączeniem dobrej jakości oraz konkurencyjnej ceny – wiadomo nikt z nas nie chce przepłacać. Jakie są niezbędne cechy, które powinna posiadać powierzchnia dachu?

Przede wszystkim wytrzymałość, odporność na przetrwanie zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach – w naszym klimacie jest to ważne. Dachy powinny być również odporne na działanie warunków atmosferycznych – tu znów, charakterystyczny wachlarz dla naszego klimatu – możliwość występowania deszczu, śniegu, a nawet gradu. Producenci pokryć dachowych muszą sprostać naprawdę niemałym wymaganiom.

Jednym z atrakcyjniejszych produktów na rynku, który staje się coraz bardziej popularny jest gont bitumiczny. To doskonały materiał do wykorzystania na dachach.

Dach wykonany z użyciem gontów bitumicznych charakteryzuje trwałość i atrakcyjny wygląd, który możemy dopasować do naszych preferencji, ponieważ gonty dostępne są w różnych kształtach i różnych kolorach.

Co to jest gont bitumiczny? Warstwowe pokrycie dachowe

Skład gontów bitumicznych jest dokładnie przemyślany, właśnie z myślą o ochronie domu przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Składają się z kliku warstw, gdzie każda ma swoje określone znaczenie.

Gonty bitumiczne składają się ze spodu z maty z włókna szklanego, który jest pokryty asfaltem zawierającym wypełniacze mineralne, które obciążają go i zapobiegają przedostawaniu się asfaltu na powierzchnię. Powierzchnią gontu jest posypka, czyli kolorowy granulat ceramiczny, który chroni asfalt przed promieniami UV, które w przeciwnym razie z czasem doprowadziłyby do jego zniszczenia.

Podłoże: ta warstwa to podkład z włókna szklanego lub organicznego filcu nasyconego asfaltem. Podłoże może być pokryte z jednej lub obu stron drobnym proszkiem mineralnym, zwanym materiałem nawierzchniowym, który działa jak bariera pogodowa, chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, sprawia, że granulki przylegają mocniej, oraz nadaje gontom kolor.

Bitum: asfalt jest od wielu lat stosowany jako środek hydroizolacyjny do dachów. Nakłada się go w stanie stopionym (około 150 stopni Celsjusza), a po ostygnięciu twardnieje na miejscu. Bitum jest również nakładany w niższych temperaturach (około 120 stopni Fahrenheita) i zwykle składa się z połączenia asfaltu i kauczuku.

Zalety gontów bitumicznych. Skąd wzięła się popularność tych produktów?

Gont bitumiczny to powszechnie stosowane i popularne pokrycie dachowe ze względu na zalety, jakie posiada w porównaniu z innymi rodzajami pokryć dachowych. Gonty bitumiczne są:

  • Ekonomiczne: gonty bitumiczne mają niską cenę i są jednym z najtańszych dostępnych pokryć dachowych. Ich trwałość plus cena sprawiają, że są one korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli domów.
  • Łatwe w montażu: konstrukcja gontów bitumicznych sprawia, że są one łatwe w montażu dla dekarzy. Pozwala to obniżyć koszty robocizny, co z kolei przyczynia się do obniżenia ogólnych kosztów instalacji.
  • Dostępne w wielu kolorach i stylach: właściciele domów mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór koloru i stylu dachu pokrytego gontem bitumicznym. Szeroki wybór sprawia, że łatwo dopasować dach do stylu domu i jego otoczenia.
  • Trwałe: gont bitumiczny to dobry wybór dla właścicieli domów, którym zależy na trwałym dachu, który będzie służył przez lata i nie będzie wymagał wielu zabiegów konserwacyjnych. Gonty są odporne na trudne warunki pogodowe, takie jak grad i silne wiatry, a ponadto niełatwo je złamać.

Montaż gontów bitumicznych

Montaż gontów bitumicznych rozpoczyna się od ułożenia podkładu z papy lub papy (papy dachowej), aby zapobiec przeciekom. Następnie układa się spodnią warstwę asfaltu, która uszczelnia gont do pokrycia dachowego i zapewnia powierzchnię do wbijania gwoździ dla górnych warstw. Spodnia strona każdego gontu jest następnie pokrywana klejem, który łączy go z sąsiednimi. Na koniec nakłada się wierzchnią warstwę z wełny mineralnej. Ważne jest, aby ich montaż przebiegał w odpowiednim ułożeniu i nachyleniu. Do ich pełnej wydajności konieczne jest nachylenie, które ułatwi spływanie wody deszczowej.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/