Giewont, czyli najsłynniejsza tatrzańska góra. Popularne szlaki i miejsca z widokiem na szczyt

Górujący nad Zakopanem Giewont to najbardziej rozpoznawalny tatrzański szczyt. Zdobycie go nie bez powodu jest obowiązkowym punktem na liście każdego miłośnika gór. Najmłodszych elektryzuje legenda o Śpiącym Rycerzu, starszych ciekawi siedemnastometrowy krzyż, który stoi tu już od ponad 100 lat. Wejście na Giewont nie jest trudne, choć wymaga dobrego planowania i pobudki o świcie.

Jak wejść na Giewont?

Jak najwcześniej! I tylko przy dobrej pogodzie. Chociaż Giewont nie jest bardzo wysoki (1894 m n.p.m.), bywa niebezpieczny. W czasie burzy metalowy krzyż przyciąga pioruny, a zbyt szybkie zejście na skróty można przypłacić życiem. Na zdobycie Giewontu warto poświęcić cały, najlepiej pogodny dzień. Którędy wejść na szczyt? Jedną z trzech dróg. Wędrówkę można zacząć z Doliny Strążyskiej, z Doliny Małej Łąki albo z Kuźnic przez Halę Kondratową.

Popularność Giewontu wiąże się z pewną niedogodnością – szlaki bywają zatłoczone. Najmniej uczęszczana, a w związku z tym najprzyjemniejsza droga na szczyt prowadzi z Doliny Małej Łąki. Trasa bierze początek w Groniku, gdzie można dojść, unikając tłumów i komunikacji samochodowej Drogą Pod Reglami od strony Doliny Strążyskiej lub Doliny Kościeliskiej (aby skorzystać z tej drugie opcji, najwygodniej będzie zarezerwować nocleg w Kościelisku). Z Gronika wiedzie żółty szlak na Kondracką Przełęcz, dalej trzeba kontynuować szlakiem niebieskim. Droga biegnie niemal równolegle do czerwonego szlaku przez Dolinę Strążyską. Podczas wędrówki można podziwiać widok na upragniony szczyt, ale też na Mały Giewont i Wielką Turnię Małołącką. Niesamowitych wrażeń dostarczają też widoki z Kondrackiej Przełęczy – tu właśnie wchodzimy na niebieski szlak, biegnący grzbietem na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Podziwiając rozciągający się stąd krajobraz, trzeba zachować ostrożność, gdyż skały mogą być śliskie. Aby nie wracać tą samą drogą, można wybrać zejście czerwonym szlakiem – przez Grzybowiec.

Hotel z widokiem na Giewont

Malowniczy szczyt Giewontu możesz podziwiać nie tylko na trasie, ale też z okna swojego pokoju. Hotel Eco Tatry w Kościelisku położony jest na wzniesieniu, dzięki czemu goście mogą podziwiać szczyt góry ponad wierzchołkami drzew Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obiekt znajduje się zaledwie 200 metrów od Drogi pod Reglami, co oznacza, że goście mogą w kilka minut znaleźć się na szlaku na Giewont. Zdobywanie szczytu nie jest oczywiście obowiązkowe; wspaniałych wrażeń dostarczy też wędrówka do Wodospadu Siklawica, Sarniej Skały czy sam spacer Doliną Małej Łąki.