Gdzie zamontować jednostkę centralną klimatyzatora?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klimatyzator typu split czy też multi, będziemy musieli wybrać optymalne miejsce na zamontowanie jednostki centralnej. Urządzenie zawiesza się najczęściej na elewacji danego obiektu, jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe w każdym przypadku. W niniejszym tekście przyglądamy się alternatywnym rozwiązaniom i przedstawimy plusy oraz minusy każdego z nich.

Montaż jednostki na ścianie elewacyjnej

Zawieszenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora na ścianie budynku stanowi obecnie najpowszechniejszy sposób montażu, ponieważ jest stosunkowo szybki i niezbyt wymagający. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje kilka czynników, o których należy pamiętać decydując się właśnie na takie miejsce mocowania urządzenia. Przede wszystkim zaleca się, aby odległość pomiędzy jednostkami, zwłaszcza w przypadku układów typu split, nie była zbyt duża, ponieważ pozwoli to uniknąć dodatkowych nakładów pracy związanych z prowadzeniem przewodów.

Należy też zadbać o swobodny przepływ powietrza wokół jednostki, ponieważ jest to niezbędne, aby klimatyzator mógł oddawać energię cieplną, którą pobrał wcześniej z wnętrza naszego domu. Z tego powodu nie zaleca się montażu klimatyzacji we wnękach, gdzie nie występuje dobra cyrkulacja powietrza. Warto wybrać również taki fragment ściany, który nie jest mocno nasłoneczniony – dzięki temu jednostka nie będzie się niepotrzebnie przegrzewała w czasie słonecznych dni.

Nie można również zapomnieć o hałasie, jaki klimatyzacja emituje w czasie swojej pracy. Odgłosy wydawane przez wentylatory mogą okazać się dość uciążliwe, zwłaszcza w nocy, dlatego dobrym pomysłem jest zamocowanie jednostki zewnętrznej z dala od okien oraz drzwi wejściowych do domu.

Montaż jednostki centralnej na elewacji ma wiele zalet, jednak nie zawsze jest możliwy. Jeżeli mieszkamy w bloku, to zawieszenie urządzenia wymaga uzyskania specjalnej zgody od zarządcy lub administratora całego obiektu. Podobnego problemu nie mają na szczęście właściciele domów – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem oraz serwisowaniem systemów klimatyzacyjnych.

Jednostka centralna klimatyzacji na dachu

Jednostka zewnętrzna może z powodzeniem zostać zainstalowana na dachu – zarówno płaskim, jak i spadzistym. Do tego celu wykorzystuje się tzw. łapy, czyli rodzaj specjalnego mocowania. Ten element gwarantuje nie tylko wysoką wytrzymałość, ale dzięki wykorzystaniu podkładek antywibracyjnych eliminuje również problem drgań przenoszących się na konstrukcję samego dachu.

Łapy pozwalają także zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy jednostką a powierzchnią dachu. Z jednej strony pomaga to utrzymać właściwą wentylację, a z drugiej – ułatwi w przyszłości przeprowadzanie ewentualnych prac remontowych czy też odśnieżanie dachu.

Niestety, również w tym przypadku musimy postarać się o otrzymanie stosownego zezwolenia od właściciela lub administratora budynku. Omawiany sposób nie jest jednak szczególnie zalecany, ponieważ jednostka stojąca na dachu będzie mocno narażona na nadmierne nasłonecznienie. Dotyczy to zwłaszcza obiektów, które mają pokrycie dachowe z papy – ze względu na ciemną barwę, materiał nagrzewa się jeszcze mocniej, podnosząc tym samym temperaturę w swoim otoczeniu.

Mocowanie jednostki zewnętrznej na konstrukcji obok domu

Jednostka centralna nie musi wcale znajdować się na samym budynku – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamocować ją obok. Do tego celu można wykorzystać przygotowaną do tego celu cokół z bloczków betonowych lub innego materiału, który pozwoli na stworzenie stabilnej i wytrzymałej konstrukcji.

Należy pamiętać, aby urządzenie nie znalazło się jednak zbyt blisko poziomu gruntu, ponieważ może to stwarzać problemy w czasie zimy – wówczas jednostka będzie miała kontakt ze śniegiem, przez co może ulec zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu. Optymalna różnica pomiędzy dołem klimatyzatora a ziemią powinna wynosić minimum 30-40 cm.

Taki sposób montażu jest szczególnie zalecany dla tych, którym zależy na zachowaniu oryginalnej bryły budynku. Co więcej, całą konstrukcję można z powodzeniem zakamuflować nasadzeniami, sprawiając, że stanie się integralną częścią ogrodu.

Podsumowanie

Decydując się na montaż jednostki zewnętrznej należy wziąć pod uwagę wiele czynników – od rodzaju obiektu, przez względy estetyczne, aż po funkcjonalność gotowego układu klimatyzacyjnego. Czasem żaden z przedstawionych tutaj sposobów nie może zostać wykorzystany – ma to miejsce w przypadku wspólnot mieszkaniowych oraz budynków o zabytkowym charakterze. Wówczas jedyną alternatywą jest zamocowanie urządzenia na parapecie lub podłodze własnego balkonu (nie wymaga to bowiem uzyskania pozwolenia od zarządcy).

Samodzielny wybór najlepszego miejsca na instalację jednostki centralnej potrafi stanowić prawdziwe wyzwanie – jeżeli mamy z tym problem, to możemy poprosić o fachową poradę samego montera.