Gdzie można założyć IKE?

Są wśród nas osoby, które nie mają pojęcia, gdzie należy się udać, aby zacząć oszczędzać na przyszłość. Zakładając Internetowe Konto Emerytalne, należy zadać sobie pytanie: w jaki sposób chcemy zacząć oszczędzać? Swoje pieniądze można pomnożyć na koncie oszczędnościowym, inwestując w obligacje skarbowe lub w inne instrumenty dostępne na giełdzie. Warto przeczytać poniższy artykuł, który na pewno podpowie, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Mając na uwadze powyższe sposoby oszczędzania, musimy zastanowić się również nad podmiotem, któremu powierzymy swoje pieniądze. Gdzie dokładnie chcemy zacząć oszczędzać? Istnieje wiele możliwości. Czy ma to być bank, dom maklerski, towarzystwo funduszy emerytalnych lub towarzystwo emerytalne/ubezpieczeniowe? W przypadku IKE oczywiście warto postawić na bank, ponieważ wybierając konto na giełdzie, będzie trzeba otworzyć specjalny rachunek maklerski IKE/IKZE. Poza tym w bankach łatwo porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą dla nas.

Internetowe Konto Emerytalne w banku

Planując utworzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego, najlepiej wybrać się do oddziału banku. Decyzja o wyborze konkretnej placówki z pewnością będzie zależna od warunków proponowanej umowy. Pamiętajmy o tym, aby dokładnie czytać wszystkie dokumenty, tak aby później obyło się bez jakichkolwiek niespodzianek. Po wyborze odpowiedniej placówki postępujemy zgodnie z obowiązującymi w niej procedurami. Możemy założyć Internetowe Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w jednym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konta były też utworzone w dwóch placówkach. Jest to z pewnością dla nas ogromna korzyść, ponieważ pozwala dobrać ofertę do potrzeb. 

Podsumowując: Jak widać, sposób założenia Internetowego Konta Emerytalnego nie jest trudny. Gromadzenie oszczędności w IKE zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku można rozpocząć w:

  • banku 
  • zakładzie ubezpieczeń,
  • instytucji zajmującej się działalnością maklerską,
  • funduszu inwestycyjnym.

Można powiedzieć, że wystarczy tutaj indywidualny wybór zarówno sposobu oszczędzania, jak i miejsca. Takie też było zamierzenie ustawodawcy, który opracował zasady funkcjonowania IKE jako samodzielnych produktów ubezpieczeniowych. Z tego względu decyzję o formie przystąpienia do dobrowolnego funduszu emerytalnego pozostawiono zainteresowanym. Jak deklarują nasi rozmówcy, pracownicy Banku Spółdzielczego w Poznaniu, jeśli wybór padnie na bank:
Cała procedura zakładania IKE w placówce banku zostanie dokładnie wyjaśniona przed podpisaniem umowy i nie zajmie więcej niż kilka minut. Jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zaoferować Klientom najlepszą ofertę, dopasowaną do ich możliwości i potrzeb.