Freeride w Gruzji. Rekomendowane miejscówki

Freeride to nieformalna dyscyplina sportów ekstremalnych, którą wykonuje się na naturalnym, nieutwardzonym terenie. Nie ma ustalonego celu, kursu ani zasad, a każdy uczestnik odpowiada wyłącznie za siebie. Na świecie jest kilka miejscówek, w których można swobodnie uprawiać freeride. W dzisiejszym artykule zostaną przedstawione te znajdujące się w Gruzji.

Dokąd warto się udać? 

Gruzja to niezwykły kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy ciepła mogą udać się do kurortów położonych nad morzem, na przykład Batumi, natomiast fani sportów zimowych z pewnością nie zawiodą się na Gudauri. To klimatyczne miasteczko składa się z samych hoteli oraz apartamentowców ulokowanych wzdłuż wijącej się drogi. Jeśli chodzi natomiast o same stoki: mają one długość około 60 km, dolna stacja znajduje się 1990 m, a górna stacja jest na wysokości aż 3270 metrów. Do dyspozycji jest 7 wyciągów, a wszystkie trasy są ze sobą połączone dwunastoosobową gondolą, co pozwala na łatwe przemieszczanie się pomiędzy nimi. 

W jaki sposób można się tam dostać?

Jak w większości przypadków, możliwości są dwie: wyjazd na własną rękę lub z biurem podróży. Przy pierwszej opcji koszty z pewnością będą niższe, jednak wymaga to poświęcenia czasu na organizację i planowanie. Wyjazd z biurem podróży oznacza zapewniony nocleg, pożywienie, a także atrakcje. Jednym z takich biur jest EH school, które oferuje obozy sportowe z nartami i snowboardem w roli głównej. Na chętnych czekają piękne widoki, takie jak pasma górskie Małego Kaukazu. Z Gudauri jest także niedaleko to Tbilisi, stolicy Gruzji — jest to zatem niepowtarzalna okazja, aby poznać nieco gruzińską kulturę od środka. 

Kurorty zimowe w Gruzji

Oczywiście, nie samym Gudauri człowiek żyje, a w Gruzji jest jeszcze wiele miejsc, do których warto się udać zimą. Jednym z nich jest Bakuriani, które idealne sprawdzi się w przypadku początkujących narciarzy, albowiem stoki zaliczane są do dość łagodnych. Ciekawostką jest fakt, że w czasie przynależności Gruzji do ZSRR, znajdował się tam ośrodek przygotowań olimpijskich.  Oprócz Bakuriani Gruzinów dumą napawa także Mestia, która z kolei jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych sportowców. Jest to jedno z najtrudniej dostępnych miast, ale także najmniej zmodyfikowanych przez człowieka, dzięki czemu zostało wpisane do światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Mestia szczyci się architekturą pochodzącą z okresu średniowiecza.