Farba do włosów – chemiczna czy naturalna?

Farbowanie włosów to dość inwazyjny sposób na zmianę koloru fryzury. Farba jest trwała i nie schodzi podczas mycia głowy, ale ten efekt ma swoją cenę – koloryzacja może bardzo zniszczyć włosy. Czy zastąpienie chemicznych preparatów farbą naturalną pozwoli tego uniknąć?

Farba chemiczna a naturalna – czym się różnią?

Podczas farbowania preparat koloryzujący wnika głęboko w strukturę włosa. Kolor może dotrzeć do wnętrza włosa, ponieważ jego łuski się otwierają, co niestety może spowodować ubytki w strukturze włosów, zwłaszcza gdy po farbowaniu nie dba się o prawidłową pielęgnację fryzury. W chemicznych farbach substancje chemiczne często występują w toksycznych stężeniach, co może być zagrożeniem nie tylko dla włosów, ale również skóry głowy.

Farbowanie naturalne przebiega inaczej. Barwniki wnikają do włosa i tam łączą się z keratyną, nie ingerując w strukturę włosów, dzięki czemu po farbowaniu nie stają się one szorstkie i matowe. Farba naturalna ma także właściwości nawilżające, co jest zasługą olejków roślinnych znajdujących się w składzie.

Czy farby naturalne są równie skuteczne?

Efekt końcowy zależy od jakości farby, dlatego warto sprawdzać skład i sięgać po farby dobrych producentów. Marka Color&Soin oferuje wysokiej jakości produkty do koloryzacji włosów – farby są wolne od szkodliwej chemii i zawierają wysoko skoncentrowane, naturalne barwniki. Naturalną farbę można stosować nawet na włosy zniszczone, siwe, łamliwe, jest to też odpowiedni produkt dla osób z wrażliwą skórą głowy – chemiczne farby mogą powodować reakcje alergiczne, farby naturalne są hipoalergiczne.

Co z kryciem? Wydawać by się mogło, że to właśnie chemiczne farby są pod tym względem skuteczniejsze, ale w rzeczywistości farby naturalne są bardziej trwałe, dzięki czemu koloryzacji nie trzeba tak często powtarzać. Farbowanie odrostów jest mniej problematyczne przy preparatach naturalnych, i nie obciąża to ani włosów, ani skóry głowy.

Czy naturalne farby naprawdę są bezpieczniejsze dla zdrowia?

Farby naturalne są skuteczne, ale działają łagodnie, nie niszczą struktury włosa i nie podrażniają skalpu. W formule jest mnóstwo roślinnych i mineralnych składników o działaniu pielęgnującym, dlatego w przeciwieństwie do farbowania chemicznego, naturalna koloryzacja daje włosom dodatkowe korzyści.