Fakty i mity na temat uboju bydła

Wiele osób nie lubi zastanawiać się nad tym, jak przebiega ubój bydła, bo kojarzy się on jedynie z bólem zadawanym zwierzętom. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że rzeźnie są nastawione na maksymalne ograniczenie ich cierpienia. Jakie jeszcze są znane mity dotyczące uboju bydła? Przeczytaj tekst, aby je poznać i dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak zapewnić optymalne warunki zwierzętom?

Jedno z nieporozumień może dotyczyć tego, jak dba się o zwierzęta w rzeźniach. Nie wszyscy wiedzą na przykład o tym, jak ważne jest zadbanie o komfort żywca. Zminimalizowanie stresu ma znaczenie zarówno z powodów etycznych, jak i dla jakości mięsa, które zostanie wyprodukowane. Trzeba zadbać o to podczas hodowli, transportu do rzeźni oraz uboju bydła. To właśnie przewóz zwierzęta przechodzą często bardzo źle, dlatego przed ubojem konieczne jest umieszczenie ich w specjalnym magazynie i ułatwienie im uspokojenia się. Kluczowe jest zapewnienie optymalnych warunków i wybór najlepiej dopasowanych metod dalszych działań. Zwierzęta nie powinny także znajdować się w zbyt ciasnych przestrzeniach – może to prowadzić do dyskomfortu oraz spięć między poszczególnymi osobnikami. Krótko mówiąc, wykwalifikowani pracownicy rzeźni będą wiedzieli jak ograniczyć cierpienie żywca i jak zapewnić korzystne dla niego warunki.

Obróbka poubojowa

Kiedy zostanie już dokonany ubój żywca, konieczne jest przeprowadzenie różnych procesów przygotowujących mięso do dalszej produkcji wyrobów. W tym przypadku możliwe jest powstawanie mitów dotyczących higieny podczas obróbki. Tymczasem to również jest kwestia, o którą profesjonalni rzeźnicy bardzo dbają. Charakterystyczny jest podział na strefę „brudną” i „czystą”. W pierwszej z nich odbywają się działania mające na celu pozbycie się zbędnych części i oczyszczenie tych pożądanych. Wykonuje się tam na przykład odszczecinianie i oskórowanie. W strefie czystej prowadzi się z kolei resztę czynności. Bardzo ważne jest, aby te dwa obszary były od siebie oddzielone, co pozwoli zapobiec przenoszeniu się bakterii. Profesjonalne zakłady, takie jak na przykład firma Herold, przykładają dużą wagę do przestrzegania zasad higieny. Już po opuszczeniu danej strefy mięso jest poddawane procesom, które mają pomóc pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów. Należy do nich między innymi przechowywanie w chłodniach, a także tak zwana toaleta końcowa, czyli ostateczne usunięcie wszelkich resztek nieczystości. Higiena jest bardzo ważna podczas produkcji mięsa przeznaczonego do sprzedaży, dlatego warto kupować je od zaufanych producentów, którzy przestrzegają określonych wymagań. W ten sposób można uzyskać wyroby dobrej jakości o niepowtarzalnym smaku.