Do jakich zadań pracodawcy wynajmują agencję detektywistyczną?

Profesjonalne agencje detektywistyczne współpracują z różnymi klientami. Poza osobami prywatnymi często są to przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. Zatrudnienie biura detektywistycznego może uchronić pracodawcę przed podjęciem współpracy z nieuczciwymi i nielojalnymi pracownikami. Do jakich zadań warto wynająć firmę detektywistyczną? O tym w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Sprawdzanie wiarygodności pracowników

Sprawdzanie wiarygodności kandydatów do pracy w firmie lub osób już zatrudnionych to jedna z podstawowych usług realizowanych przez agencje detektywistyczne na zlecenie przedsiębiorców. Polega ona na weryfikowaniu zawodowej i prywatnej przeszłości kandydata na dane stanowisko, a także kontrolowaniu, czy zatrudniona osoba jest lojalna wobec szefa i nie wynosi z firmy poufnych informacji. Jest to również najlepszy sposób na sprawdzenie, czy pracownicy poprawnie wykonują swoje obowiązki w godzinach pracy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik agencji detektywistycznej Lampart, która jest największą firmą detektywistyczną w Polsce: W obecnych czasach coraz większa liczba pracodawców decyduje się na zatrudnienie biura detektywistycznego w celu kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Detektywi prowadzą dyskretną obserwację wskazanego pracownika i ustalają, czy nie narusza on zasad popularnego L4. Jeśli osoba taka w trakcie przebywania na zwolnieniu wykonuje inną pracę zarobkową, potajemnie rozwija własną działalność gospodarczą lub organizuje wyjazd na urlop wypoczynkowy w towarzystwie rodziny, to jest to podstawą do odebrania jej należnego wynagrodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet zwolnienia z firmy.

Ochrona przed nieuczciwą konkurencją

Kolejną z popularnych usług świadczonych przez firmy detektywistycznych na rzecz pracodawców jest ochrona przed nieuczciwą konkurencją. Aktualnie wiele przedsiębiorstw dopuszcza się niezgodnych z prawem działań mających na celu zdobycie przewagi nad pozostałymi podmiotami działającymi na podobnych rynkach. Jednym z nich jest wysyłanie do konkurencyjnej firmy pracownika, którego zadaniem jest zdobycie poufnych informacji o zasadach funkcjonowania danego zakładu. Zatrudnienie agencji detektywistycznej może pomóc w zidentyfikowaniu takiej osoby i pozbyciu się jej z firmy. Zebrane w toku śledztwa materiały mogą posłużyć jako dowody w postępowaniu sądowym przeciwko konkurentowi dopuszczającemu się nieuczciwych praktyk.

W czym jeszcze może pomóc biuro detektywistyczne?

Poza sprawdzaniem wiarygodności pracowników i ochroną przed nieuczciwą konkurencją istnieje jeszcze szereg innych zadań realizowanych przez detektywów na zlecenie pracodawców. Należy do nich m.in. wykrywanie ukrytych kamer i podsłuchów w firmie, poszukiwanie lokalizatorów GPS ukrytych w pojazdach, a także sprawdzanie zabezpieczeń samochodów służbowych. Choć nie są to popularne praktyki stosowane przez konkurencję w celu wyłudzenia danych danego przedsiębiorstwa, warto jednak zabezpieczyć firmę i sprawdzić, czy na terenie zakładu nie znajdują się zamontowane bezprawnie urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Dostęp do nowoczesnego sprzętu wykrywającego pozwala detektywom na sprawne przeszukanie danego obszaru i pozbycie się wszystkich nielegalnych rejestratorów.