Dlaczego złe widzenie może powodować bóle głowy?

Ból głowy to dość powszechna dolegliwość, na którą można uskarżać się z wielu rozmaitych powodów. Jedną z przyczyn bólu głowy mogą być problemy ze wzrokiem. Dlaczego złe widzenie może powodować bóle głowy? Gdzie zgłosić się po pomoc w razie wystąpienia niepokojących objawów w obrębie wzroku i głowy? Na te i inne pytanie odpowiemy w artykule.

Ostry ból w skroniach czy tępy ucisk z tyłu głowy – na świecie nie ma chyba osoby, która choć raz nie skarżyłaby się na ból głowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że za ból głowy często winić można problemy ze wzrokiem i – by im zaradzić, wystarczy dobrać u specjalisty odpowiednie okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe.

Bóle głowy bez przyczyny? Gdzie się zgłosić?

Jeśli zauważyłeś, że od jakiegoś czasu, bez wyraźnej przyczyny dokuczają Ci bóle głowy, warto byś skierował swoje kroki do optomerysty lub optyka, który, wykonując specjalistyczne badania będzie mógł postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Ból głowy bowiem – niezależnie od tego, jakie ma podłoże, powoduje nie tylko dyskomfort, ale też osłabienie koncentracji i rozdrażnienie, które z kolei utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.

Sprawdzonym salonem optycznym, w którym doświadczony i wykwalifikowany optomerysta zbada Twój wzrok, dopasowując przy tym odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, jest LUXOPTICA w Białymstoku.

Które wady mogą powodować bóle głowy?

Jedną z wad wzroku, mogących stanowić przyczynę bólu głowy, jest dalekowzroczność. Osoby dalekowzroczne odczuwają ból głowy szczególnie po długotrwałym czytaniu lub korzystaniu z komputera. Bóle powodowane są wtedy silnym zmęczeniem oczu, wywoływanym z kolei koniecznością utrzymywania ostrego zogniskowania obrazów. W tym przypadku soczewka musi podjąć ogromny wysiłek, by dostosować się do obrazu, by był jak najbardziej wyraźny. Wiele osób cierpi na dalekowzroczność, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Wszystko przez to, że oczy w pewnym stopniu mogą radzić sobie bez odpowiedniej korekcji. Ceną za to jest wspomniany ogromny wysiłek oczu, a co za tym idzie – uciążliwe bóle głowy.

Przyczyną bólów głowy może być także zez ukryty. W tym przypadku, aby widzieć wyraźnie, oczy osób cierpiących na zez ukryty muszą stale wysilać się, co również może wywoływać bóle głowy.

Zarówno w przypadku zeza ukrytego, jak i dalekowzroczności, bóle głowy mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie, w szczególności po długotrwałym czytaniu lub korzystaniu z komputera, tabletu czy smartfona, kiedy oczy muszą podjąć dodatkową pracę, by widzieć wyraźnie. W wielu przypadkach, pomocna okazuje się wizyta u optomerysty, który, dopasowując odpowiednie okulary lub soczewki, pomoże skorygować wadę.