Dlaczego warto kupić auto używane?

Naprawdę trudno wyobrazić sobie, by ktokolwiek w dzisiejszym świecie był w stanie funkcjonować bez posiadania stałego dostępu do własnego auta osobowego. Jeżeli jednak dopiero rozważasz jego zakup, bo dopiero co udało ci się odebrać upragnione i świeżo zdobyte prawo jazdy, najprawdopodobniej z uwagi na swój młody wiek nie jesteś w stanie wybrać się do modnego salonu i kupić zupełnie nowego pojazdu. Nie tylko to, co nowe, może jednak dobrze się sprawdzać. Co niektóre auta używane nawet po kilkuletniej eksploatacji potrafią wciąż wykazywać się doskonałymi parametrami technicznymi. Nie zakładaj więc z góry, póki tego dosadnie nie sprawdzisz, że samochód z drugiej ręki będzie złym wyborem. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że szybko się przekonasz o tym, w jak dużym jesteś błędzie i zobaczysz, że wcale nie miałeś tutaj racji.

Zwróć zresztą uwagę na to, że nawet te zupełnie nowe auta, które teoretycznie powinny bez problemu śmigać po drogach i nigdy się nie psuć albo przynajmniej chwalić się niską awaryjnością, potrafią ukazać różne swoje wady podczas dłuższej już eksploatacji. Początkowo te defekty nie są widoczne. Pracownicy modnych salonów samochodowych znają różne sztuczki marketingowe i siłą wypracowanej perswazji potrafią nakłonić każdego do zakupu wybranego modelu auta. A później z tego modelu nie zawsze jest się zadowolonym. Nagle okazuje się, że auto, które miało być wprost idealne, wcale takie idealne nie jest. Z kolei używane auta potrafią zaskakiwać właśnie w ten pozytywny sposób. Nie oczekujesz od nich zbyt wiele, a jednak sporo dostajesz. No i nie musisz przepłacać. Akurat samochód używany jest samochodem dostępnym na każdą kieszeń.

Warto zatem rozeznać się nieco na rynku aut używanych i nie skreślać w przedbiegach wszystkich występujących na nim pojazdów. To, że coś było już wcześniej używane, nie musi wcale źle o tym świadczyć, bo w przeciwnym wypadku nikt nie kupowałby samochodów z drugiej ręki.

Używane auta z komisów samochodowych

Komisy samochodowe ciężko oceniać tak ogólnikowo. Każdy z nich ma swoją własną ofertę pojazdów, dlatego każdy może świadczyć swoje usługi na zupełnie innym poziomie. Nawet na polskim rynku można natknąć się i na kiepskie, i na fantastyczne komisy. Do tych drugich na pewno warto zajrzeć. Zwłaszcza w momencie, gdy samemu zaczyna myśleć się o tym, by sięgnąć po jakieś auta używane, zamiast od razu kupować te nowe z salonów.

Nierzadko to właśnie w komisie można trafić na świetne auto w bardzo korzystnej cenie, która często nie będzie przekraczać dwudziestu tysięcy złotych. Zakupy tego rodzaju powinny być jednak przeprowadzane w sposób ostrożny i rozważny. Akurat w tym przypadku lepiej nie słuchać głosu intuicji i nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem emocji. Nawet jeśli właściciel czy pracownik komisu przekonuje do tego, że auto jest tak świetne, iż już za moment zostanie wykupione przez kogoś innego, trzeba to potraktować jak zwykły chwyt marketingowy, który ma jedynie nakłonić do podjęcia szybkiej decyzji o zakupie. A tych szybkich decyzji zwykle się potem żałuje. To przez nie traci się pieniądze, które od razu można by było włożyć w coś wartościowego, praktycznego i naprawdę przydatnego. Warto też dowiedzieć się, jakie umowy obowiązują w przypadku zdecydowania się na jakiś konkretny model auta. Klient powinien mieć prawo do zgłoszenia swoich uwag w przypadku gdyby używane auta okazały się nie takie, jak to było mówione. Jeżeli więc komis nie chce kontaktować się ze swoimi byłymi klientami i bagatelizuje ich problemy, odsyłając ich nieraz do byłych właścicieli aut, oznacza to że zależy mu wyłącznie na zarobku i nie warto go odwiedzać.

Aby nie musieć udawać się do żadnych placówek sprzedażowych w ciemno, dobrze jest sprawdzić sobie wcześniej opinie na temat różnych komisów samochodowych. Te najlepsze zawsze będą po prostu najlepiej oceniane.