Dlaczego w dobie Internetu albumy na zdjęcia nie tracą na popularności?

Większość współcześnie powstających fotografii nigdy nie zostanie zreprodukowana na papierze. Powszechną praktyką jest prezentacja i przechowywanie zdjęć w pamięci komputera, na portalach społecznościowych i wirtualnych dyskach. W czasach, w których wszystko jest elektroniczne, zdjęcia na papierze wydają się anachronizmem. Mimo to albumy z klasycznymi fotografiami ślubnymi, rodzinnymi czy wakacyjnymi cieszą się niesłabnącą popularnością.

Tradycyjne albumy fotograficzne mają ustaloną od lat formę: to książki w twardych, ozdobnych okładkach, z czarnymi lub białymi kartami na zdjęcia i cienkimi przekładkami z bibuły, która zapobiega sklejaniu się fotografii. Dlaczego albumy na zdjęcia nie odeszły do lamusa, dlaczego ciągle są chętnie oglądane?

Renesans szlachetnych technik fotograficznych

Gdy pojawiły się pierwsze magnetowidy, wieszczono rychły koniec kina. Gdy w 1979 r. Philips opatentował płytę CD, z rynku zaczęły szybko znikać czarne płyty winylowe. Dzisiaj kina dalej istnieją, a słuchanie muzyki na winylach stało się przyjemnością dla koneserów. Podobnie przebiegała historia tradycyjnej fotografii: papierowe zdjęcia miały zniknąć wraz z pojawianiem się aparatów cyfrowych. I tak właśnie stało się w przypadku większości fotografii komercyjnych, przeznaczonych do publikacji elektronicznych oraz zdjęć robionych masowo telefonami komórkowymi. Jednocześnie można obserwować renesans fotografii tradycyjnej.

Najprostszą formą reprodukcji na papierze jest wydruk. Współcześnie używane drukarki pozwalają uzyskać doskonałą jakość, a dzięki oprogramowaniu graficznemu można dokonać daleko idących korekt i przekształceń obrazu. Jednak to zdjęcia wykonywane na klasycznej kliszy, reprodukowane poprzez naświetlanie i wywoływanie papieru fotograficznego, są dzisiaj prawdziwym rarytasem. Jeżeli nawet nie są tak doskonałe, jak wydruki fotografii cyfrowych, to mają niezaprzeczalny walor wyjątkowości.

Przyczyny zainteresowania klasyczną fotografią tłumaczy specjalista reprezentujący sklep z akcesoriami do rękodzieła Loveart: – Każda odbitka jest w zasadzie niepowtarzalna – szczególnie wtedy, gdy są to czarno-białe fotografie, wywołane i utrwalane ręcznie w procesie wodnym. Do powstania klasycznego zdjęcia wymagana jest nie tylko znajomość zasad kompozycji, ale także opanowanie technologii obróbki materiałów. Dzięki temu fotografia tradycyjna stała się dobrem ekskluzywnym, świadczącym o dobrym guście. Doskonale nadaje się do podkreślenia wysokiej rangi ważnych wydarzeń: ślubów, chrzcin, rocznic i działań artystycznych.

3 zalety albumu z papierowymi fotografiami

Rytuał rodzinnego oglądania fotografii można podtrzymywać przy użyciu tabletu lub komputera. Jednak nic nie zastąpi przewracania kartek w fizycznie istniejącej księdze, której ciężar czujemy w dłoniach. Albumy z fotografiami mają jeszcze inne zalety:

  • dostępność – album ze zdjęciami jest zawsze pod ręką, nie wymaga używania żadnych urządzeń do przeglądania zdjęć,
  • trwałość i bezpieczeństwo – tradycyjne fotografie mają bardzo dużą trwałość: w dobrych warunkach potrafią przetrwać ponad 100 lat – w przeciwieństwie do fotografii cyfrowych nie stracisz ich wraz ze sprzętem i nie musisz płacić za przechowywanie na dyskach sieciowych,
  • staranny wybór fotografii – w zbiorach cyfrowych znajdują się tysiące fotografii ułomnych technicznie i kompozycyjnie oraz niewielka część doskonałych kadrów, które zostały przeoczone w natłoku obrazów – album papierowy ma ograniczoną pojemność, co sprawia, że starannie wybierasz zdjęcia i ich układ, a w efekcie tworzysz zbiór tak ciekawy, że można do niego powracać i oglądać bez znudzenia dziesiątki razy.

Album z autentycznymi odbitkami fotograficznymi może pełnić funkcję gustownego i ekskluzywnego prezentu. Tematyka zdjęć nie ogranicza się do dokumentowania ważnych momentów w życiu. Równie ciekawe są albumy z fotografiami portretowymi lub dokumentującymi jakiś obiekt lub miejsce, które darzysz szczególnym sentymentem. Jednym z tradycyjnych tematów jest też dokumentacja życia bliskich osób.