Dlaczego noszenie odzieży BHP w miejscu pracy jest ważne?

Noszenie odzieży BHP jest obowiązkowe na wielu stanowiskach pracy w różnych branżach, co regulują odpowiednie przepisy. Nie wynikają one jednak z widzimisię ustawodawcy, ale mają solidne podstawy i działają na korzyść pracowników. Solidne, spełniające wymagane normy ubranie ochronne niejedną osobę uchroniło przed poważnym, a nawet zagrażającym życiu urazem. Na tym lista korzyści z noszenia odzieży BHP się nie kończy – poznaj je wszystkie!

Rola odzieży ochronnej 

Do worka z hasłem ubrania BHP często wrzuca się zarówno odzież ochronną, jak i odzież roboczą. Tymczasem zdecydowanie różnią się one, jeśli chodzi o podstawową funkcję. Rolą odzieży ochronnej, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami na stanowisku pracy. Należą do nich urazy mechaniczne (jak zmiażdżenie palców, rozcięcie skóry, stłuczenia, poparzenia, porażenie prądem itp.) oraz działanie czynników chemicznych i biologicznych (promieniowanie, zakażenie, szkodliwe opary i inne).

Zakładanie wysokiej jakości, spełniającej wymagane normy i dostosowanej do rodzaju wykonywanej pracy odzieży ochronnej leży przede wszystkim w interesie pracownika. Tego typu ubrania, buty i inne akcesoria znacząco podnoszą jego bezpieczeństwo w miejscu pracy. Ponadto są projektowane z myślą o komforcie noszących je osób i mają wiele przydatnych elementów, np. pojemne kieszenie czy amortyzujące nakolanniki. Wszystko to sprawia, że pracuje się w nich po prostu wygodnie.

Dlaczego warto nosić ubrania robocze w pracy? 

O ile noszenie ubrań ochronnych jest kwestią bezdyskusyjną, o tyle nie wszyscy pracownicy są zadowoleni z konieczności zakładania odzieży roboczej. Nie chroni ona co prawda przed urazami, ale zabezpiecza osobiste ubrania i buty przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a także skutecznie izoluje przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi w przypadku prac wykonywanych na zewnątrz.

Niechęć do noszenia odzieży roboczej wynika zwykle z jej niskiej jakości. Jeśli spodnie czy kurtki są niewygodne i nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza, trudno się dziwić, że są niezbyt chętnie zakładane. Dlatego warto zainwestować w odzież sprawdzonych marek, która jest nie tylko bardzo komfortowa, ale również znacznie wytrzymalsza, dzięki czemu posłuży przez długi czas. Funkcjonalne i ergonomiczne, a przy tym dobrze wyglądające ubrania robocze podnoszą komfort pracy, zwiększając w ten sposób wydajność pracowników – wyjaśnia pracownik hurtowni odzieży i artykułów BHP Kris, dystrybutora między innymi produktów renomowanej marki Snickers Workwear.

Podsumowując, noszenie odzieży BHP jest jednym z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo pracowników i ich komfort w różnych, często skrajnie niekorzystnych warunkach. Wybierając ubrania ochronne i robocze, warto zwrócić uwagę na ich jakość, ergonomiczny krój zapewniający swobodę ruchów oraz trwałość – w końcu nosi się je zwykle minimum 8 godzin dziennie, codziennie.