Dlaczego na Nowy Rok wystrzeliwuje się fajerwerki?

Obchody Nowego Roku od wielu lat kojarzą się z organizowaniem balów, przyjęć połączonych z tańcami oraz udziałem w prywatkach i zabawach organizowanych w centralnych miejscach wielu miast. Powitanie Nowego Roku to także silnie ugruntowana tradycja wystrzeliwania fajerwerków, a także odpalania petard, które tworzą efektowną wizualnie oprawę będącą dla wielu osób najważniejszym punktem Sylwestrowej zabawy.

Skąd wzięła się tradycja świętowania Nowego Roku?

Obchody Nowego Roku stanowią ważną uroczystość niemal od zarania dziejów, a pierwsze wzmianki o świętowaniu tego wydarzenia pochodzą sprzed 4 tysięcy lat, kiedy celebrowano pierwszy nów księżyca po równonocy wiosennej w starożytnej Babilonii. Z przejściem od społeczności rolniczej, dla której najważniejszy był rytm zbiorów oraz związanych z tym zmian w przyrodzie do kultury miejskiej, święto przełomu roku zaczęto wyznaczać według cyklu słonecznego. W starożytnym Rzymie od czasów Juliusza Cezara Nowy Rok przypadał w styczniu. W epoce panowania w Europie chrześcijaństwa pierwsze obchody Nowego Roku łączy się tradycyjnie z fetą, jaką urządzono za pontyfikatu papieża Sylwestra II na przełomie mileniów, a więc nocą z roku 999 na 1000. W kulturze elitarnej świętowanie Sylwestra stało się popularne w zależności od kraju między XVII a XVIII wiekiem. Upowszechnienie obchodów to jednak dopiero przełom XIX i XX wieku. Zwyczaj odpalania fajerwerków na Nowy Rok zawitał wprawdzie do Europy nieco wcześniej, lecz zwykle ograniczał się do zabaw organizowanych przez możnowładców. Masowym zwyczajem zaczął się stawać w krajach europejskich jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. W Polsce na szerszą skalę zagościł już w czasach PRL, jednak swe apogeum osiągnął dopiero po jego upadku, wówczas, gdy możliwe stało się swobodne sprowadzanie i sprzedawania różnych wyrobów tego typu.

Dlaczego Nowy Rok łączy się z fajerwerkami?

Fajerwerki zawsze były odpalane z wyjątkowych okazji i w czasie ważnych świąt. Wraz ze wzrostem zainteresowania masowym obchodzeniem Sylwestra, który można uznać za największe święto o zasięgu globalnym, oprawa ta stała się częścią zabawy noworocznej. Duże znaczenie w przyjęciu tego zwyczaju miały też bardzo atrakcyjne obchody chińskiego nowego roku, który już od VII wieku celebrowano, wykorzystując petardy, sztuczne ognie oraz fajerwerki. Szeroki wybór fajerwerków nie tylko na zabawę noworoczną można znaleźć w ofercie firmy Pol-Expance ze Szczecina. Zajmuje się ona hurtową sprzedażą fajerwerków, a także organizowaniem pokazów.