Dlaczego francuski jest uznawany za język dyplomacji?

Język francuski jest trudny, ale piękny, a w dodatku bardzo przydatny. Można się dzięki niemu komunikować w wielu zakątkach świata. Jego znajomość przydaje się także w działalności międzynarodowej i administracyjnej, bo kojarzony jest z językiem dyplomacji. Dlaczego tak jest i skąd wzięło się to przekonanie? Czemu warto uczyć się francuskiego w dorosłym życiu?

Język francuski, czyli język dyplomatów

Wiele osób zastanawia się, skąd wzięło się przekonanie o tym, że francuski to język dyplomatów. Żeby się tego dowiedzieć, trzeba cofnąć się o kilkaset lat.

Wszystko zaczęło się od Ludwika XIV, który w XVII wieku był prekursorem i promotorem dziedziny zwanej dyplomacją. Nawet sama jej nazwa pochodzi od francuskiego słowa diplomatie. Pokojowe negocjacje, które odbywały się za sprawą i z udziałem dyplomatów, stanowiły wówczas nowość. Stały się jednak wzorem postępowania, który obowiązuje w relacjach międzynarodowych aż po dziś dzień.

Mimo że dziś zawód dyplomaty znany jest na całym świecie, a przedstawiciele tej profesji posługują się różnymi językami, to francuski wciąż odgrywa ważną rolę. To właśnie dlatego dużą popularnością – również w Polsce – cieszą się kursy języka francuskiego.

Warto zdawać sobie sprawę z wagi języka Moliera i Victora Hugo.

Czemu kurs francuskiego to dobry pomysł?

Mimo że na co dzień wiele osób jako drugi język traktuje angielszczyznę, to w wielu miejscach na całym świecie równie ważny, a czasem nawet ważniejszy, jest język francuski.

Zajmuje on 5. miejsce w rankingu najbardziej popularnych języków świata i należy obecnie do jednego z trzech języków dyplomacji wykorzystywanych w UE.

Wszystko to sprawia, że nauka francuskiego wydaje się bardzo dobrą opcją dla wszystkich osób, którym zależy na osobistym rozwoju i na poszerzaniu kompetencji.

Czemu warto uczyć się francuskiego jako dorosła osoba?

Będąc osobą dorosłą, zapewne zastanawiasz się, czy w Twoim wieku warto uczyć się języka obcego. Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak.

Biorąc czynny udział w takim kursie lingwistycznym dla dorosłych, na przykład w Language Pro-Expert, poprawiasz pamięć i zdolność koncentracji. W ten sposób pośrednio opóźniasz procesy starzenia się mózgu.

W przypadku rodziców można zapisać się do szkoły językowej razem z dzieckiem i dzięki temu pogłębiać relację z pociechą.

Oczywiście trzeba również wspomnieć o innych korzyściach, bardziej praktycznych. Chodzi tu głównie o zdobycie nowych umiejętności na rynku pracy. Warto brać pod uwagę wciąż rosnące zapotrzebowanie na francuskojęzycznych pracowników.