Dieta IF – Intermittent Fasting – dla kogo?

Dieta IF – Intermittent Fasting zwana jest także dietą 8-godzinną lub dietą okienkową. W ostatnich latach to bardzo modny sposób odżywiania, szczególnie wygodny dla osób, które nie chcą codziennie jeść pięciu posiłków. W diecie IF zjada się trzy posiłki w 8 godzin, po czym robi się 16-godzinną przerwę.

Dieta IF – Intermittent Fasting

Dieta IF – Intermittent Fasting oznacza w języku angielskim „przerywany post”, zakładający powstrzymanie się od jedzenia posiłków przez 16 godzin. Najprościej można wytłumaczyć założenie diety – nieważne ile jesz, natomiast istotne jest kiedy.

Dieta IF ma wiele schematów, warto omówić dwa z nich:

  • pierwszy schemat zakłada codziennie stosowanie okna żywieniowego, kiedy to spożywamy 100% puli energetycznej. Stosuje się tu podział na osiem godzin jedzenia i 16 godzin postu. Czas postu jest tu naturalnym wydłużeniem okresu niespożywania posiłków, zakładając, że jest to czas snu, jak i dodatkowe godziny ranne i wieczorne. Ostatni posiłek je się o godzinie 20, natomiast pierwszym posiłkiem jest obiad w godzinach południowych (z pominięciem śniadania);
  • drugi schemat to wprowadzanie postu co drugi dzień (Alternate-day fasting) naprzemiennie z dniami bez limitu kalorycznego (niemniej nie należy się w tym czasie rzucać na jedzenie!) lub metoda 5:2, czyli 2 dni w tygodniu postu.

Bardzo ważne jest w diecie nie przejadać się w nadmiarze, dlatego też, aby dieta IF miała sens najlepiej zamówić ją w firmie cateringowej Light Catering, gdzie gotowe idealnie zbilansowane już posiłki zostaną dostarczone pod same drzwi.

Efekty, których można się spodziewać podczas stosowania diety IF

Dieta okienkowa IF wybierana jest przez osoby, które dążą do obniżenia wagi ciała i tu faktycznie plan dietetyczny się sprawdza. Należy też pamiętać, że podczas diety istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy, pobudzony zostaje metabolizm i następuje poprawa trawienia.

Jest to doskonały plan żywieniowy dla osób, które zakładają zdrowe odżywianie. Dieta IF chętnie jest wybierana przez osoby, których IF ma być narzędziem do kształtowania sylwetki oraz budowania wydolności organizmu.

Przeciwwskazania w diecie okienkowej

Jak większość z diet IF ma również przeciwwskazania, nie powinny jej stosować:

  • kobiety ciężarne;
  • karmiące piersią;
  • osoby chore na cukrzycę;
  • osoby starsze, dzieci oraz młodzież;
  • pacjenci chorujący na choroby przewlekłe;
  • oraz pacjenci z zaburzeniami łaknienia.

Najczęściej problemy w dietach mają osoby ze słabą wolą, które przygotowując sobie posiłek, najadają się na zapas. W przypadku diety pudełkowej z Light Catering ten problem jest rozwiązany, klient otrzymuje gotowe już przygotowane posiłki. To duży komfort i wygoda, nie trzeba jeździć po zakupy, planować posiłków oraz przygotowywać ich. To także oszczędność, na paliwie, gazie czy energii elektrycznej.