Demontaż linii produkcyjnych. Zasady postępowania

Zarówno demontaż, jak i przemieszczenia linii produkcyjnych muszą być wykonywane przez osoby mające wiedzę z zakresu projektowania, elektrotechniki i szeroko pojętej inżynierii. Istnieje szereg zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas tego typu prac. Jest to proces złożony, wymagający przygotowania drobiazgowej dokumentacji technicznej, a w przypadku relokacji linii, również zaplanowania załadunku i transportu.

Jakie są etapy rozbiórki linii produkcyjnej?

Przed przystąpieniem do rozbiórki linii produkcyjnej należy przygotować plan działania, obejmujący wykaz czynności, które zostaną przeprowadzone na każdym etapie prac oraz listę potencjalnych problemów, które mogą wystąpić podczas realizacji usługi. Pierwszym etapem demontażu jest odłączenie systemów zasilania, mediów, elektryki, hydrauliki, wody i pneumatyki. Następnie można przejść do demontażu podestu maszyny i stalowych elementów konstrukcji. Kolejne etapy rozbiórki linii produkcyjnej zależą od jej rodzaju i specyfiki, ale najczęściej wykonuje się demontaż separatorów, podajników i ładowarek, by przejść do demontażu poszczególnych maszyn i stanowisk pracy.

Jaki sprzęt używa się do rozbiórki i przemieszczenia linii produkcyjnej?

Do rozbiórki i przemieszczenia linii produkcyjnej potrzebnych jest szereg urządzeń i maszyn, takich jak:

  • hydrauliczne dźwigi samochodowe „HDS”,
  • wózki widłowe,
  • rolki transportowe,
  • suwnice elektryczne,
  • pomosty samobieżne,
  • dźwigi samojezdne,
  • podnośniki hydrauliczne, powietrzne, koszowe i nożycowe,
  • wciągniki łańcuchowe,
  • wózki do transportu maszyn.

Dobór maszyn jest kluczowy, ze względu na duże gabaryty elementów linii produkcyjnych, a jednocześnie ich delikatne podzespoły. Do demontażu wykorzystuje się też narzędzia, takie jak: szlifierki, spawarki i urządzenia pomiarowe.

Kiedy wykonuje się demontaż linii produkcyjnej?

Najczęściej przyczyną przeprowadzania demontażu linii produkcyjnej jest jej relokacja. Przemieszczenia linii produkcyjnej, które wykonuje np. firm RP Scraper z Chełmka, wynikają zazwyczaj z rozbudowy zakładu lub zmiany siedziby firmy. Przenoszenie maszyn nawet na małe odległości wymaga specjalistycznej wiedzy i urządzeń, dlatego w tego typu sytuacjach rozbiórka musi zostać wykonana w sposób uwzględniający ponowny montaż linii. Oznacza to konieczność odpowiedniego oznaczenia i zabezpieczenia elementów. Częściowy lub całościowy demontaż linii produkcyjnej wykonywany jest również w przypadku zmiany konstrukcji, a także wymiany lub modernizacji maszyn i elementów linii.