Czasy, gdy przemysł opierał się głównie na ciężkiej pracy wielu ludzi, już dawno minęły. Obecnie, podstawą są zaawansowane maszyny o bardzo dużej mocy. Rola człowieka została sprowadzona głównie do ich obsługi. Podobnie jest z rozdrabnianiem drewna. Specjalistyczne maszyny sprawiają, że ten proces przebiega łatwo i sprawnie. Do tego celu niezbędny jest profesjonalny rębak do drewna.
Głównym przeznaczeniem tego typu maszyny jest oczywiście rozdrabnianie rożnego rodzaju materiałów drewnianych na mniejsze. Rębaki do drewna powszechnie wykorzystuje się w przemyśle drzewnym. Tego typu maszyny znacznie usprawniają obróbkę, a co za tym idzie przebieg prac w tartakach i stolarniach. Rębak do drewna posiada obracające się tarcze, które są wyposażone w różnego rodzaju noże. Dzięki temu, można uzyskać materiał drzewny o różnym stopniu rozdrobnienia, który posłuży do produkcji opału, papieru lub ściółki.
Rębaki można podzielić na kilka grup, ponieważ budowa tych maszyn jest zróżnicowana. Najbardziej podstawowym rodzajem są rębaki tarczowe, w których elementem roboczym jest tarcza, wyposażona w noże. Drewno do obróbki zazwyczaj jest podawane prostopadle, chociaż w niektórych maszynach dzieje się to pod kątem. Wyróżniamy również rębaki bębnowe. Elementem roboczym jest w nich bęben z ostrymi nożami. Dostępne są też rębaki bijakowe, których działanie opiera się na ruchu ostrza po walcu. Drewno jest miażdżone przez młot bijakowy, a następnie rozdrabniane przez młotki tnące.
Rębak do drewna może wykorzystywać też różne rodzaje zasilania. Na rynku dostępne są maszyny spalinowe. Mogą wykorzystywać silnik spalinowy o zapłonie iskrowym lub samoczynnym. W przemyśle wykorzystuje się też rębaki ciągnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich pracę umożliwia ciągnik. Rębaki są zróżnicowanymi maszynami, dlatego rozpiętość ich cen również jest dosyć szeroka. Maszyny, wykorzystywane w przemyśle, mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trudno więc porównywać je z urządzeniami, odpowiednimi do użytku domowego.
Rębaki znacznie przyspieszają pracę w przemyśle drzewnym. Właśnie dlatego, są powszechnie wykorzystywane w przygotowywaniu drewna do dalszego przetwórstwa.