Czy weterynarze składają wizyty domowe?

Czasami, kiedy zwierzę źle się czuje, a jego właściciel nie jest w stanie go przetransportować do przychodni, lekarz weterynarii może złożyć mu wizytę domową. Usługa taka jest nieoceniona również w przypadku, kiedy pupil jest zbyt chory, by można go było przewieźć do lecznicy. Obecnie większość gabinetów oferuje możliwość rezerwacji wizyty domowej. Kiedy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

W jakich sytuacjach weterynarze składają wizyty domowe?

Jeśli chodzi o lekarza, jakim jest weterynarz, wizyty domowe składa on tylko w uzasadnionych przypadkach. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie wszystkie usługi można wykonać podczas badania w domu, dlatego rozwiązanie to jest przydatne tylko w pewnych sytuacjach. Warto się na nie zdecydować np. wtedy, kiedy Twój pupil czuje się bardzo złe, a Ty nie masz możliwości przetransportowania go do lecznicy samochodem, lub boisz się, że kiedy go ruszysz, pogorszysz jego stan. Należy wtedy wykonać telefon do lekarza i opisać objawy, aby weterynarz mógł się odpowiednio przygotować do wizyty — zabrać niezbędny sprzęt i leki.

Wizyta domowa jest dobrym rozwiązaniem również w przypadku szczepienia szczeniaków. Taka usługa jest doceniana też przez właścicieli zwierząt, które od dłuższego czasu są leczone i przeszły np. operację chirurgiczną. W takiej sytuacji lekarz może w domu, nie stresując niepotrzebnie zwierzaka sprawdzić jego stan, podłączyć kroplówkę lub zmienić leki.

Czy weterynarz składa wizyty domowe tylko mniejszym zwierzętom?

Weterynarz to lekarz, który zajmuje się nie tylko zwierzętami domowymi, ale też egzotycznymi, w tym gadami, ptakami i małymi ssakami i gryzoniami. Część specjalistów oferuje również opiekę nad większymi gatunkami, takimi jak krowy, konie czy świnie. W takiej sytuacji warto zapytać w konkretnej lecznicy, czy świadczy ona takie usługi. 

W jakim przypadku lekarze nie przeprowadzają wizyt domowych?

Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie realizuje wizyty domowe lekarzy weterynarii. Należy jednak wiedzieć, że w mieszkaniu wielu procedur nie da się zrealizować. Zaleca się wizytę w lecznicy gdy:

  • istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego,
  • zwierzę musi zostać poddane leczeniu stomatologicznemu,
  • stan pupila wymaga wykonania badania EKG, RTG lub USG,
  • wykonuje się zabiegi profilaktyczne, takie jak kastracja lub sterylizacja.

Na miejscu może zostać pobrana krew, a także wykonana np. biopsja skóry. Niektóre procedury okulistyczne również wymagają zastosowania sprzętu dostępnego wyłącznie w przychodni weterynaryjnej. Wizyty domowe często są też droższe od stacjonarnych.