Czy suplementy w diecie psa są ważne?

Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko organizmu człowieka, ale również psa. Mimo starań, aby jego codzienne menu było różnorodne i bazujące na pełnowartościowych produktach, może zachodzić potrzeba wprowadzenia dodatkowej suplementacji, która wspomoże na przykład jego układ odpornościowy, serce, nerki, wątrobę czy układ kostny. Suplementy dla psa występują w różnej formie, a ich używanie powinno być dostosowane do wagi i potrzeb naszego pupila oraz odbywać się po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Warto więc wiedzieć, kiedy i o jakie suplementy wzbogacić codzienną dietę psa oraz dlaczego jest to takie ważne.

Znaczenie dodatkowej suplementacji

To, czy organizm psa będzie prawidłowo funkcjonował, zależy w dużej mierze od sposobu jego odżywiania. Jego codzienna dieta powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb tak, aby dostarczała mu wszystkich niezbędnych do właściwego funkcjonowania jego narządów składników odżywczych. Chcąc mieć pewność, że nasz pupil spożywa odpowiednią dawkę witamin i minerałów, można sięgnąć po odpowiednie suplementy dla psa. Dzięki nim unikniemy wystąpienia niedoborów określonych pierwiastków – kluczowych w diecie naszego pupila.

Suplementy dla psa są szczególnie polecane szczeniętom z uwagi na ich intensywny wzrost, ale także psom ras dużych, seniorom oraz psom borykającym się z różnego typu schorzeniami w celu zwiększenia efektywności ich leczenia.

Suplementy dla psa – najważniejsze informacje

Dostępne na rynku suplementy dla psa mogą mieć formę proszku, płynu czy kapsułek, dzięki czemu ich podawanie psu można dostosować do jego indywidualnych preferencji i możliwości. Trzeba jednocześnie podkreślić, że zanim sięgniemy po różnego typu suplementy dla swojego pupila, powinniśmy skonsultować to z lekarzem weterynarii, ponieważ zarówno niedobory witamin i minerałów, jak i ich przesyt, jest szkodliwy dla organizmu naszego pupila. Suplementy diety dla psa muszą być dostosowane do jego wagi oraz indywidualnych potrzeb, by mogły spełniać swoją rolę – wspierać prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu.

Najczęściej w diecie psa, podobnie jak i człowieka, wprowadza się suplementację następujących witamin i minerałów:

  • witamin A, D, E, K – dbających o kości i mających pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, wzroku;
  • witamin B i C – odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego, właściwy metabolizm i stan skóry i sierści;
  • fosforu i wapnia – istotnych dla zachowania zdrowych i mocnych kości.

W okresie intensywnego wzrostu u szczeniąt stosuje się często suplementy dla psa bogate w witaminę D i K, ale również fosfor i wapń, by prawidłowo rosły i rozwijały się, co pozwala uchronić je przed dysplazją lub innymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Z kolei w przypadku seniorów pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C i E, z uwagi na spowolnienie ich metabolizmu, ale także postępujące procesy starzenia się. Ponadto po dodatkową suplementację sięgają także właściciele psów ras dużych, które to wymagają diety bogatej w glukozaminę i odpowiednią dawkę wapnia.

Kwasy Omega 3 i czystek – dlaczego takie ważne?

Do najpopularniejszych suplementów dla psa zalicza się również olej z kwasami omega 3, które wspierają pracę układu nerwowego (szczególnie mózgu), układu krążenia oraz spowalniają procesy starzenia się. Ponadto pozytywnie wpływają na kondycję skóry i sierści psa oraz wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Olej z kwasami omega 3 jest więc polecany zarówno szczeniętom (z uwagi na pozytywne oddziaływanie kwasów EPA i DHA na ich zdolności kognitywne i motoryczne), jak i psim seniorom oraz ciężarnym i karmiącym suczkom, ale także psom borykającym się z chorobami skóry czy układu ruchowego.

Na uwagę zasługuje również czystek – ze względu na zawarte w nim substancje biologicznie czynne, wykazujące antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze działanie. Czystek jest szczególnie polecany psom cierpiącym na przewlekłe zapalenia uszu, infekcje górnych dróg oddechowych czy zakażenia układu pokarmowego. Ponadto sprawdza się on jako środek odstraszający komary oraz inne owady.

W zależności od potrzeb naszego pupila, determinowanych jego wiekiem, kondycją fizyczną i stanem zdrowia, można jego dietę wzbogacić o składniki, które będą wspierały jego organizm czy walkę z różnego typu dolegliwościami – np. stresem, chorobą nowotworową, itp. Muszą być one jednak dostosowane do zapotrzebowania konkretnego zwierzęcia.