Czy można poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Każdy wie, że pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Ale z drugiej strony często jest przyczyną kompleksów czy wstydu, gdy na naszych ubraniach pojawiają się żółte ślady. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można pozbyć się tego problemu.

Naturalne sposoby na nadmierną potliwość

Czasami wprowadzenie małych zmian może być bardzo pomocne i sprawić, że pozbędziecie się przyczyn problemu. Tak może być właśnie w przypadku pocenia się. Rzecz jasna każdy człowiek się poci, jednak gdy potliwość jest duża to znak, że trzeba coś z tym zrobić. Na początek na pewno należy zmienić styl odżywiania się. Dania ciężkostrawne, ale też duża ilość jedzenia sprawiają, że temperatura ciała rośnie, a człowiek zaczyna się pocić. Podobnie dzieje się, gdy zjadamy zbyt duże ilości pikantnych potraw. A więc z diety całkowicie należy wyeliminować jedzenie śmieciowe, a także takie z dodatkiem curry czy też chilli. Ponadto należy ograniczać jedzenie czosnku i cebuli, gdyż te warzywa sprawiają, że zapach potu jest zdecydowanie bardziej intensywny. Ponadto należy wypijać przynajmniej dwa litry wody. Można do nich dodać 100 ml soku z cytryny, który ma działanie moczopędne. Dzięki temu więcej wody będziecie wydalać z moczem, a przy tym mniej się pocić. Warto także postawić na napary z ziół. Przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzi się napar z rumianku. Wystarczy tylko dwie łyżki suszonego rumianku zalać wrzątkiem, następnie poczekać aż wystygnie i przemywać nim pachy przynajmniej raz dziennie. Alternatywą dla wywaru z rumianku może być wywar z kory dębu.

Właściwa higiena

Wiadomo, że trzeba myć miejsca, która najbardziej się pocą. Ale jednak czasami można popełnić błąd właśnie w higienie. Pomyślcie tylko, że mycie się w bardzo ciepłej wodzie, a do tego długie kąpiele mogą nasilać problem. Należy stawiać na szybkie i zimne prysznice. Do tego w ciągu dnia należy przemywać miejsca pod pachą. Do tego celu najlepiej użyć żel z dodatkiem aloesu, który nie tylko dobrze nawilża skórę, ale łagodzi podrażnienia i zapobiega namnażaniu bakterii. Należy także golić bądź przynajmniej przycinać włosy pod pachami. Oczywiście liczy się dobry dezodorant damski. Tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na jego skład. Przede wszystkim w dobrym kosmetyku powinien znaleźć się tlenek magnezu, czyli inaczej magnezja. Pomyślicie tylko, że lepiej chłonie on pot niż talk, a przy tym neutralizuje bakterie zawarte w pocie. Dezodorant nakładamy na oczyszczoną skórę bez podrażnień. Nie można w żadnym przypadku aplikować go na skórę zaczerwienioną po goleniu.

Zmiana stylu życia

Jedną z przyczyn intensywnej potliwości jest stres. Często mówi się o nim, że to cichy zabójca. Rzeczywiście zwiększa on ryzyko chorób serca czy układu sercowo-naczyniowego. Zatem czas podjąć działania dzięki, którym lepiej będziecie radzić sobie ze stresem. Możecie choćby postawić na aktywność fizyczną. Wysiłek sprawia, że organizm lepiej radzi sobie z reakcją stresową. Codzienna aktywność zapobiega do tego negatywnym efektom przewlekłego stresu. A jeżeli i to nie pomoże, to być może warto zastanowić się na botoksem. Wyobraźcie sobie, że toksyna botulinowa może zahamować nadmierne pocenie się nawet na okres jednego roku. W takim przypadku najlepiej udać się na wizytę u dermatologa, który przedstawi zalety, ale i ryzyko takiego zabiegu.