Czy farby dla alergików są bezpieczne?

Problem alergii wydaje się zataczać coraz szersze kręgi i dzisiaj dotyczy on ogromnej grupy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Alergia jest chorobą autoimmunologiczną (związaną z niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego) i może przybierać bardzo różne postacie. Nie zawsze też daje wyraźne objawy, choć często może wpływać destrukcyjnie na zdrowie. Jednym z częstych powodów wystąpienia reakcji alergicznej jest nieodpowiednia farba. Właściwy powód może być różny. Może to być na przykład rozpuszczalnik, pylenie farby po zaschnięciu, czy dodatek substancji zapachowych. Czy dostępne obecnie na rynku farby dla alergików jest bezpieczne?

Jakie farby przeznaczone są dla alergików?

Przede wszystkim są to farby bazujące na wodzie, niezawierające w swoim składzie organicznych rozpuszczalników, które – jak wcześniej wspomniano – są popularnym alergenem. Wbrew pozorom ilość farb, które potencjalnie dostępne są dla osób z alergiami, jest bardzo duża. Są to na przykład emulsyjne farby akrylowe. Spoiwem w takich rodzajach farb jest dość bezpieczna żywica akrylowa. Bezpieczne dla alergików (oczywiście wyłącznie pod kątem obecności rozpuszczalników) są również farby lateksowe. Dość często poleca się również farby winylowe. W przypadku tych ostatnich są jednak pewne wątpliwości, ponieważ polichlorek winylu, który jest ich najważniejszym składnikiem, może być potencjalnie toksyczny. Jednak aby tak się stało, jego cząstki muszą znaleźć się w powietrzu. Prowadzi to do postawienia kolejnego, ważnego pytania – czy farby uważane za bezpieczne dla alergików są bezpieczne zawsze?

Czy zawsze zapewniają one bezpieczeństwo?

Okazuje się, że tak nie jest. Wspomniane farby są jak najbardziej produktem dla alergików polecanym, aczkolwiek należy pamiętać, że równie istotne jest samo malowanie, a właściwie jego sposób. Należy tu zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze w czasie malowania, zawsze pewna ilość substancji zawartych w farbie dostanie się do powietrza. Wiele zależy od wybranej techniki nakładania farby i zastosowanych narzędzi. Trzeba pamiętać, również o tym, że alergie to dość skomplikowana i nie do końca wyjaśniona sprawa. Nawet jeżeli dana farba jest potencjalnie bezpieczna, dobrze jest unikać niepotrzebnego ryzyka. Malowanie należy powierzyć fachowcom. Zanim w świeżo pomalowanym mieszkaniu pojawi się alergik, powinno być ono w pełni wyschnięte i bardzo dokładnie wywietrzone (najlepiej przez kilka dni). Drugą kwestią jest potencjalne pylenie farby po wyschnięciu. Należy koncentrować się na farbach tworzących zwartą i niepylącą powłokę.

O czym jeszcze należy pamiętać, malując dom alergika?

Dobrym pomysłem jest unikanie farb zapachowych, które zawierają syntetyczne dodatki maskujące nieprzyjemny zapach samej farby. O ile dla osoby niemającej alergii może to być korzystne, o tyle dla alergika dodatki takie będą najczęściej szkodliwe. Zasadniczo powinno się unikać również wszelkiego rodzaju tynków strukturalnych i sposobów malowania, które pozostawiają nierówną powierzchnię. Ściany w domu alergika powinny być całkowicie gładkie, tak by ograniczyć do minimum ilość osadzającego się na nich kurzu.