Czy dziecko musi iść do szkoły podczas dużych mrozów?

Zima przynosi wiele wyzwań, w tym dylemat, czy nasze dzieci powinny wychodzić z domu w ekstremalnych warunkach pogodowych. Czy wiesz, kiedy dyrektor szkoły ma prawo odwołać zajęcia z powodu niskiej temperatury? Oto kluczowe informacje, które pomogą ci być przygotowanym na mroźne dni.

Kiedy szkoła może zostać zamknięta z powodu zimna?

Zgodnie z przepisami, dyrektor szkoły ma możliwość zawieszenia zajęć, gdy temperatura w salach lekcyjnych spadnie poniżej 18 °C. Jeśli szkoła nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury, dyrektor ma obowiązek zawiesić zajęcia i poinformować o tym odpowiedni organ.

Nauka zdalna jako alternatywa

Od 1 września 2022 roku, w przypadku zawieszenia zajęć, szkoły mają obowiązek zorganizować uczniom możliwość nauki zdalnej. To nowe rozwiązanie ma na celu zapewnienie ciągłości edukacji nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Temperatura zewnętrzna a decyzja o zamknięciu szkoły

Nie tylko temperatura wewnątrz szkoły ma znaczenie. Dyrektorzy mają również prawo do odwołania zajęć, jeśli temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21 w dwóch kolejnych dniach wyniesie -15 °C lub mniej. W takim przypadku wymagana jest zgoda organu prowadzącego.

Przykłady z życia wzięte

W tym tygodniu, z powodu mrozu i awarii ogrzewania, doszło do zamknięcia szkół w różnych częściach Polski. Te przypadki pokazują, jak ważne jest śledzenie prognoz pogody i komunikatów ze szkół, aby być na bieżąco z ewentualnymi zmianami w organizacji zajęć.

Co dalej?

Prognozy pogody na najbliższe dni wskazuje chwilowe ocieplenie. Warto więc być przygotowanym na różne scenariusze i regularnie sprawdzać informacje dotyczące funkcjonowania szkoły Twojego dziecka.

źródło: Dz.U. 2010 nr 215 poz. 1408 PDF