Czego dotyczy USG ortopedyczne u dzieci?

USG ortopedyczne to badanie w pełni bezpieczne dla dzieci, również dla niemowląt. Jest to badanie bezinwazyjne.

Jego celem jest zdiagnozowanie lub wykluczenie chorób dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego. Umożliwia wykrycie na wczesnym etapie schorzeń stawów, ścięgien, czy mięśni, a dzięki temu pozwala na szybkie podjęcie leczenia.

Najczęściej obrazowane narządy ruchu u dzieci

U dzieci najczęściej obrazuje się staw łokciowy, barkowy, skokowy, kolanowy i biodrowy. Dzięki szybkiej diagnozie, nawet w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, dziecku można zapewnić pełną sprawność ruchową. Do tego celu wybiera się obrazowe badanie ultrasonograficzne, ponieważ cechuje się ono wysoką dokładnością.

USG ortopedyczne u dzieci – profilaktyka

Warto pamiętać, że USG ortopedyczne jest badaniem w pełni bezpiecznym, więc można je wykonać nawet wówczas, gdy chodzi o profilaktykę, a nie zaobserwowane, niepokojące objawy. USG stosowane jest już u noworodków, gdy wykonuje się USG stawów biodrowych, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości rozwoju takich jak dysplazja stawów biodrowych. Ta deformacja, o ile nie poddamy jej leczeniu, może znacznie ograniczyć zakres ruchu oraz wywoływać problemy z chodzeniem, a w przyszłości skutkować powstawaniem zmian zwyrodnieniowych.

USG ortopedyczne u dzieci – przygotowanie do badania

Metoda obrazowania ultrasonograficznego w zakresie ortopedycznym jest nie tylko bezpieczna i nieinwazyjna, ale również nie wymaga większych przygotowań. Warto przed badaniem zadbać o to, by dziecko nie było głodne. W przypadku starszych dzieci istotna jest również rozmowa o przebiegu działania, dzięki czemu samo badanie będzie mogło przebiec sprawnie i w spokojnej atmosferze.

USG ortopedyczne u dzieci – przeciwskazania

USG narządów ruchu jest badaniem, które można wykonać praktycznie u każdego dziecka oraz dorosłego. Jedynymi przeciwskazaniami są otwarte rany, uszkodzenia kości oraz oparzenia, infekcje i stany zapalne, które uniemożliwiają lekarzowi wykorzystanie specjalnego żelu.

USG narządów ruchu można powtarzać regularnie podczas rehabilitacji, by ocenić postępy prowadzonych działań lub zmodyfikować plan działania.