Czym jest kolano biegacza

Jedną z najczęstszych kontuzji, jakich mogą doznać osoby biegające, jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego, lepiej znany jako kolano biegacza. Stan ten skutkuje intensywnym bólem lub uczuciem pieczenia po zewnętrznej stronie kolana, zwłaszcza podczas biegania, i jest zwykle dość niekomfortowy dla osób, które na niego cierpią, nawet do tego stopnia, że kwestionują, czy warto wychodzić na zewnątrz, by uprawiać sport. Na szczęście istnieje szereg zaleceń i wskazówek, które pozwalają uniknąć pojawienia się tej uciążliwej dolegliwości lub wyleczyć ją, gdy już się pojawi. 

Przyczyny kolana biegacza.

Zespół pasma biodrowego występuje, gdy ścięgno to wielokrotnie ociera się o kości kolana, powodując stan zapalny i ból przy wykonywaniu ruchów. Przyczyny tego nadmiernego tarcia są różne, choć najczęstsze są zwykle związane z bieganiem. Kolano biegacza może więc pojawić się przy nagłym zwiększeniu intensywności lub liczby przebieganych kilometrów, przy bieganiu po zbyt miękkim lub zbyt twardym podłożu, przy nagłej zmianie nawierzchni do biegania lub przy bieganiu po stromym terenie.

Inne przyczyny mogą być również związane ze złym doborem butów do biegania lub nadmiernym zużyciem, zwłaszcza zewnętrznej części pięty. Z drugiej strony, niektóre czynniki biologiczne również mogą wpływać na pojawienie się kolana biegacza, np. posiadanie zbyt krótkiego lub zbyt ciasnego pasma biodrowego, lub brak elastyczności mięśni kończyn dolnych. W każdym razie ten dokuczliwy syndrom można leczyć, a wykonanie kilku ćwiczeń i rozgrzewek pomoże zapobiec jego wystąpieniu lub złagodzić ból, który powoduje.

Jak zapobiegać i leczyć kolano biegacza?

Przed podjęciem biegania lub jakiegokolwiek innego sportu należy koniecznie zacząć od treningu o niskiej intensywności, aby uniknąć kontuzji spowodowanych nadmiernym wysiłkiem. Podobnie trzeba będzie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do konkretnych ćwiczeń. Jeśli więc chcesz zacząć biegać, w Twojej sportowej garderobie pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć wysokiej jakości trenerów dostosowanych do Twojego kroku. Podobnie, rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni, zanim zaczniesz biegać przez wiele kilometrów, znacząco pomoże przygotować Twoje ciało do tej aktywności fizycznej, zmniejszając ryzyko kontuzji do minimum.

Jeśli jednak szkoda została już wyrządzona, a kontuzja dała o sobie znać, należy wprowadzić w życie szereg zaleceń i wskazówek, które pozwolą ukoić ból i w pełni wyleczyć staw. Oczywiście pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przerwanie treningu i przyłożenie zimna do bolącego miejsca, zawsze owiniętego kawałkiem materiału i nigdy na dłużej niż dziesięć minut. Następnie zaleca się odpoczynek przez jakiś czas, aby kolano mogło się zregenerować, wykonując inne rodzaje mniej intensywnych ćwiczeń, jeśli nie chcesz stracić wszystkich postępów, które poczyniłeś do tego momentu.

Warto również udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta przedstawi Ci kompleksową diagnozę tego, co stało się z Twoim kolanem, co doprowadzi do spersonalizowanego leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia. Dzięki masażom i ruchom terapeutycznym okres rekonwalescencji nie powinien przekroczyć trzech tygodni rehabilitacji, po czym można wrócić do normalnego funkcjonowania i wrócić do normalnego uprawiania sportu.