Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Dzięki nowoczesnej technologii takiej, jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lekarze mogą uzyskać dokładne obrazy tkanek i narządów pacjenta. Rezonans magnetyczny jest nie tylko szczegółowy, ale i bezpieczny, nie wymaga bowiem naświetlania i napromieniowywania. Jak wygląda takie badanie?

Jak działa rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym, czyli MRI (ang. magnetic resonance imaging) wykonywane jest przy użyciu silnego pola magnetycznego. Badaną osobę umieszcza się w specjalnym aparacie skanującym. Generowane pole elektromagnetyczne oddziałuje na znajdujące się w organizmie protony, które pod jego wpływem zmieniają swój stan i wysyłają fale radiowe odbierane następnie przez skaner. Te fale pozwalają na stworzenie komputerowego obrazu tkanek. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia oglądanie ich z każdej strony w postaci „plastrów”.

Rezonans magnetyczny jest bezbolesny i bezpieczny, dyskomfort z racji częściowego zamknięcia mogą jedynie odczuwać osoby z klaustrofobią.

Co bada się przy użyciu MRI?

Badanie MRI pozwala na wykrycie dużej liczby ewentualnych stanów chorobowych. Obrazy tworzone za pomocą rezonansu wskazują na różnice między zdrowymi a chorymi tkankami. Przeprowadza się w ten sposób badania:

  • mózgu,
  • kręgosłupa i stawów,
  • brzucha i okolic miednicy,
  • piersi,
  • naczyń krwionośnych i serca,
  • inne części ciała.

Jak wygląda skanowanie rezonansem magnetycznym?

Ważne, aby przed rozpoczęciem badania poinformować lekarza o problemach zdrowotnych, alergiach, ciąży, jak również implantach, rozrusznikach i stymulatorach serca, ponieważ pole elektromagnetyczne może zakłócać ich działanie. Zdejmuje się też biżuterię czy metalowe ozdoby. Badanie przeprowadza się na czczo po minimum 6 godzinach od ostatniego posiłku. Wolno natomiast pić wodę. Wymagane są również aktualne badania na TSH i kreatyninę.

W trakcie rezonansu pacjent kładzie się na specjalnych ruchomym stole. Dzięki paskom i podpórkom może zająć odpowiednią pozycję i pozostać w bezruchu. Dookoła analizowanego obszaru ciała zostają umieszczone urządzenia z cewkami, które wysyłają i odbierają fale radiowe. Na badanie składa się najczęściej parę kilkuminutowych serii, a całość trwa przeciętnie około 45 minut. W tym czasie lekarz ma kontakt z pacjentem za pomocą interkomu przekazując ważne instrukcje.

Po badaniu rezonansem magnetycznym

Wyniki badania analizuje specjalista radiolog i może on zdecydować, aby pacjent pozostał na miejscu w celu powtórzenia badania np. gdy obrazy są niewyraźne. Czasem pojawia się konieczność wykonania drugiego rezonansu w kolejnym terminie lub przeprowadzenia badania kontrolnego np. sprawdzającego skuteczność leczenia urazu. Placówki EMC także wykonują rezonans magnetyczny. Zapraszamy!