Co można zrobić, żeby uspokoić małe dziecko?

Problem z często płaczącym i niespokojnym dzieckiem dla wielu rodziców jest bardzo ciężki i trudno jest im sobie z tym poradzić. Na szczęście istnieje dużo skutecznych sposobów na to, żeby uspokoić dziecko i to zarówno w trakcie dnia, jak i tuż przed snem po to, żeby umożliwić mu zaśnięcie. W artykule podpowiadamy, zwłaszcza młodym rodzicom, którzy nie mają jeszcze za sobą takich doświadczeń, w jaki sposób można skutecznie uspokoić lub ukołysać dziecko do snu.

Dlaczego małe dzieci tak często płaczą?

Małe dzieci za pomocą płaczu próbują nam przekazać wiele różnych rzeczy. Dziecko może być głodne, zmęczone, może potrzebować przytulania, zabawy lub np. zmiany pieluszki. Dopiero po pewnym czasie rodzicowi udaje się przynajmniej częściowo odkryć przyczyny płaczu i niepokoju u dziecka. Istnieją też ogólne sposoby, które pomagają uspokoić większość maluchów. Nie u każdego jednak to działa tak samo i czasami konieczne jest wprowadzenie do opracowanych wcześniej przez siebie lub przez kogoś metod jakichś zmian lub urozmaiceń. A jakie są najczęściej zalecane sposoby na to, żeby uspokoić małe dziecko i sprawić, że przynajmniej przez jakiś czas nie będzie więcej płakało?

Spróbuj usypiać dziecko

W przypadku małych dzieci często stosowaną metodą uspokajania jest otulanie ich do snu. Małe dzieci śpią po około kilkanaście godzin dziennie. Jeżeli przyczyną ich niepokoju jest zmęczenie, taka metoda będzie miała szansę naprawdę pomóc i sprawić, że dziecko szybko się uspokoi. O to, w jaki sposób warto jest spróbować otulić dziecko do snu zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu Forkids.pl, w którym można kupić wiele różnego typu produktów dla dzieci i rodziców. Według niego:

Najlepiej, jeżeli w trakcie usypiania malucha go otulimy. Można to zrobić z użyciem ulubionego, miękkiego kocyka lub specjalnego otulacza. Otulanie zawsze uspokaja małe dziecko, ponieważ daje mu poczucie komfortu, porównanego do tego, jaki miał zapewniony w brzuchu matki. Dzięki temu dziecko znacznie szybciej najpierw się wycisza, a później spokojnie zasypia.

Ssanie zawsze jest w stanie uspokoić malucha

Małe dzieci, żeby się uspokoić, często ssą różne otaczające je przedmioty lub swoje paluszki. Wśród wielu dostępnych w sklepach artykułów do uspokajania dzieci znajdują się więc przede wszystkim produkty służące do ssania. Najczęściej stosowane są smoczki lub gryzaki dziecięce. Ich zastosowanie w chwilach, w których potrzebujemy szybko uspokoić dziecko może być naprawdę skuteczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zacząć je stosować, dopiero kiedy dziecko nauczy się już być karmione piersią. Wcześniej smoczek lub gryzak mogą sprawić, że dziecko nie będzie chciało spożywać pokarmu z piersi lub będzie w trakcie tej czynności raniło sutki mamy.

Usypianie dziecka z zastosowaniem szumu w tle

Rodzice, którzy mają problemy z wieczornym usypianiem dzieci, powinni stosować metodę zapewniania szumu w tle. Można to zrobić stosując odpowiednie akcesoria i zabawki dziecięce, lub po prostu włączając suszarkę do włosów. Obecnie możliwości jest naprawdę dużo i są one naprawdę skuteczne!