Co może być objawem uszkodzenia układu zawieszenia w aucie?

Układ zawieszenia jest jednym z ważniejszych elementów pojazdu. Wpływa od na wygodę w trakcie jazdy, ale też na prowadzenie auta. Niestety niekiedy zdarza się, że zawieszenie zaczyna dawać niepokojące objawy, które mogą sugerować uszkodzenie jego elementów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są typowe objawy uszkodzenia układu zawieszenia w samochodzie i jak im zapobiegać. Życzymy udanej lektury.

Typowe objawy uszkodzenia układu zawieszenia

Jednym z typowych objawów, które mogą sugerować problemy z układem zawieszenia, są niepokojące odgłosy dobiegające z okolic kół. Najczęściej jest to pukanie i stukanie, które pojawiają się podczas jazdy na nierównej powierzchni. W tym przypadku problemem może być uszkodzenie łącznika stabilizatorów bądź zużycie wahaczy.

Kolejnym objawem uszkodzenia układu zawieszenia jest ściąganie pojazdu w jedną stronę i nierównomierne zużycie bieżnika jednej z opon. Najczęściej jest to skutkiem zużycia amortyzatorów, które w wyniku uszkodzenia sprawiają, że auto ma zwiększony nacisk na koło podczas hamowania i jest niestabilne w trakcie jazdy.

Częstym problemem w układzie zawieszenia są też sprężyny. Mogą się one zużywać w wyniku dużego obciążenia pojazdu, co często dzieje się podczas przewożenia ciężkich ładunków, ale też podczas szybkiej i nieuważnej jazdy po wybojach. Po zauważeniu niepokojących objawów, które mogą objawem awarii zawieszenia, warto oddać auto do zaufanego serwisu, takiego jak na przykład Nieautoryzowany serwis Ford Sławek. Świadczy on kompleksowe usługi z zakresu obsługi technicznej pojazdów i oferuje pomoc w naprawie aut.

Jak uniknąć uszkodzeń układu zawieszenia pojazdu?

Dbanie o układ zawieszenia może znaczenie wydłużyć jego żywotność i zmniejszyć ryzyko pojawienia się awarii. W tym celu należy unikać szybkiego wjeżdżania w dziury i wyboje drogowe. Przed każdą nierównością warto też zwolnić i w miarę możliwości ją ominąć.

Chcąc zadbać o układ zawieszenia, zaleca się też niewywoływanie przeciążeń w samochodzie, które mogą przyczynić się do uszkodzenia sprężyn. Co więcej, nie powinno się jeździć autem po dziurach z równoczesnym skręceniem kół. Mogłoby to spowodować zniszczenie łącznika stabilizatora i wahaczy.

Warto także pamiętać o tym, aby regularnie przeprowadzać serwis auta, podczas którego można wykryć ewentualne usterki różnych elementów pojazdu. W przypadku zauważenia pierwszych objawów uszkodzenia układu zawieszenia warto oddać pojazd do serwisu, takiego jak na przykład Ford Sławek, gdzie specjaliści zdiagnozują przyczynę usterki i naprawią uszkodzone elementy auta.