Chemia nie taka straszna

Chemia to nauka przyrodnicza, która bada naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza zachodzące pomiędzy nimi przemiany. Między innymi dlatego uważana jest przez uczniów za przedmiot trudny do opanowania, w większości nudny i nieciekawy. Nic bardziej mylnego! Chemia bowiem to nic innego, jak to wszystko co nas otacza. Przekonajcie się, że nauka chemii wcale nie musi być taka zła.

Chemia to nauka przede wszystkim niezwykle bogata, w rozumieniu ilości związków i reakcji chemicznych, które możemy zaobserwować nie tylko na poziomie naukowym, ale również w życiu codziennym. Wszystko, na czym zatrzymujemy wzrok jest materią. A dzięki badaniom materii odkryto chociażby promieniowanie, a to z kolei odkrycie przyczyniło się rozwoju medycyny. Niemały wkład miała w tym Maria Skłodowska Curie – dwukrotna laureatka nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki. Jej działania nie kończyły się jednak w laboratorium. Podczas I wojny światowej, promienie  rentgenowskie stosowane do celów diagnostycznych, posłużyły jej i jej córce (ównież późniejszej laureatce nagrody Nobla!), do prześwietlania w warunkach polowych rannych żołnierzy. Docierały na front małą furgonetką zaopatrzoną w aparaturę emitującą promienie rentgenowskie. 

Ze związkami chemicznymi praktycznie spotykamy się na każdym kroku. Są wszędzie, w domu, łazience, kuchni, pracy… . Związków chemicznych używamy na co dzień. Przykłady moglibyśmy mnożyć! Jeden z nich to – bardzo prozaiczna – sól kuchenna, to chlorek sodu o wzorze chemicznym NaCl, ale też woda – najsłynniejszy chyba wzór H2O, kwas cytrynowy czy alkohol. Dobrze jest wiedzieć, jaki wpływ mają na nasze życie i zdrowie. I tak wszystko możemy wszystko nazwać i zapisać. 

Jak zmotywować dzieci do nauki chemii?

Wszystko zależy od nauczycieli tego przedmiotu. Ich wiedza i zaangażowanie i umiejętności powinny sprawi, aby dzieci bardziej zaangażowały się w naukę chemii.  Mimo, że twierdzi się że chemia, fizyka i biologia to przedmioty dla uczniów inteligentnych i przyszłych naukowców, tak gorliwość, zapał i pasję do nauki chemii można wydobyć na każdym poziomie edukacji i w różnym wieku. To od nauczyciela lub korepetytora zależy nastawienie ucznia do przyswajania wiedzy. Przedstawienie chemii jako interesującego, zabawnego przedmiotu, który może poznać także, a nie tylko “kujon”, to zadanie trudne ale jak najbardziej wykonalne. 

Jeżeli z różnych, niezależnych od ciebie powodów, szkoła, klasa nauczyciel nie umożliwiają nauki, zawsze możesz skorzystać z innych metod. Dzisiaj istnieje wiele innych metod nauki chemii, nawet poza szkołą.