Bramy szybkobieżne są powszechnie wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorców z branż usługowych i logistycznych, jak również przez osoby prywatne. Jest to zasługa ich budowy: kurtyna o ruchu pionowym pozwala szybko i bez strat energii oddzielić przestrzeń wewnętrzną od zewnętrznej. Są też bardzo wytrzymałe, dlatego świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przed włamaniami.
Jak sama nazwa wskazuje, ich ogromną przewagą nad pozostałymi rodzajami bram jest szybkość działania. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przemyśle, gdzie oddzielenie przestrzeni magazynowej przy jednoczesnym utrzymaniu ciągu komunikacyjnego jest bardzo trudne. W takich przypadkach okazują się one nieocenione również ze względu na swoją prostą konstrukcję, która minimalizuje ryzyko potencjalnych awarii.
Drugą zaletą jest ich prosty i szybki montaż. Dzięki czemu mogą być instalowane mniejszym nakładem pracy, a co za tym idzie taniej. Zajmują również znacznie mniej miejsca niż inne rodzaje bram, dlatego świetnie nadają się do zastosowania wewnątrz różnego rodzaju obiektów.
Producenci bram szybkobieżnych, tacy jak Motorline, wskazują również na ich ekologiczność. Rzeczywiście, w porównaniu do napędów innych rodzajów bram, te szybkobieżne mają mniejsze zapotrzebowanie na energię – pobór mocy jest średnio o 30 W mniejszy w porównaniu do bram uchylnych lub przesuwanych.
W sprzedaży można spotkać się z różnym nazewnictwem bram szybkobieżnych – są to najczęściej: bramy zwijane z PCV, bramy przemysłowe rolowane czy bramy szybkorolowane. Wszystkie te nazwy dotyczą w zasadzie tego samego produktu.
Znacznie ważniejszy jest podział na bramy rolowane i składane. Bramy rolowane składają się z elastycznych paneli, które w trakcie otwierania są rolowane przy pomocy napędu. Często posiadają one przeźroczyste wkładki, które umożliwiają zajrzenie do środka obiektu. Dzięki swoim świetnym właściwościom izolacyjnym i energooszczędności są często wykorzystywane na myjniach samochodowych, gdzie codziennie muszą otwierać się kilkadziesiąt razy.
Drugim rodzajem są bramy składane. Zbudowane są one ze sztywniejszych oraz grubszych paneli. W trakcie otwierania nie rolują się one, a składają w harmonijkę. Taka budowa daje im przede wszystkim ogromną wytrzymałość na przeciążenia związane np. z silnymi podmuchami wiatru. Taka odporność sprawia również, że świetnie sprawdzają się do zabezpieczenia wnętrz przed kradzieżami i włamaniem.