Wiele osób po wykryciu u siebie problemów z ustawieniem zębów, czyli wady zgryzu, długo zwleka z rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Jest to związane z tym, że samo leczenie jest długie, może się wiązać z wieloma wyrzeczeniami, a dodatkowo też z dużym wydatkiem finansowym. Wyleczenie wady zgryzu jest jednak bardzo ważne, ponieważ pozwala zapobiec w przyszłości wielu problemom. Żeby podjęcie decyzji o rozpoczęciu kuracji było łatwiejsze, ważnym etapem jest znalezienie odpowiedniej kliniki stomatologicznej i dobrego ortodonty. Jak to zrobić?
W XXI wieku większość osób podejmuje decyzje na podstawie znalezionych w Internecie lub usłyszanych w trakcie rozmów opinii innych osób. Nie inaczej jest w przypadku szukania odpowiednich lekarzy i przychodni medycznych. Istotne dla nas podczas dokonywania decyzji są przede wszystkim opinie najbliższych znajomych oraz głos ogółu, czyli opinie z forów i z portali internetowych. Może być to również dobry element wyboru dobrego lekarza ortodonty.
Najlepsze opinie zawierają polecania danego lekarza specjalisty przez pacjentów, którzy się u niego leczyli. Oceniają zazwyczaj nie tylko efekt przeprowadzonego leczenia, czyli jego skuteczność, ale także samą klinikę, w której odbywały się wizyty kontrolne oraz kontakt i podejście lekarza do pacjentów. Wszystkie te informacje mogą być bardzo ważne w kontekście chęci rozpoczęcia długotrwałego leczenia ortodontycznego.
Bardzo ważny w kontekście podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia wady zgryzu będzie też pierwszy kontakt z lekarzem i z kliniką, w której przyjmuje. Od przebiegu tej pierwszej, jeszcze kontrolnej wizyty, w dużej mierze będzie zależało to, czy w ogóle zdecydujemy się na rozpoczęcie leczenia. Oznaczenie pierwszego kontaktu z pacjentem zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza ortodontę z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach:
Istotną informacją dla pacjenta na temat podejścia ortodonty do jego problemu powinien być już przebieg przeprowadzonego w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie wywiadu lekarskiego. W jego trakcie ortodonta powinien dokładnie wypytać pacjenta o to, jak długo boryka się z danymi problemami, czy na coś choruje i przyjmuje jakieś leki, jaką stosuje dietę oraz czy ma jakieś nawyki i przypadłości, które mogą mieć wpływ na stan jamy ustnej. Należą do nich np. nawyki obgryzania długopisu lub paznokci, ssanie kciuka czy bruksizm, czyli nieświadome zagryzanie zębów.
Ortodonta powinien również potrafić przekonać pacjenta do rozpoczęcia leczenia. Najlepiej jeśli zrobi to wskazując ewentualne dalsze problemy związane z pogarszaniem się wady zgryzu. Nawet jeżeli u pacjenta wada zgryzu od dawna pozostaje w takim samym stopniu rozwoju, ortodonta i tak powinien przedstawić, jakie korzyści przyniesie pacjentowi skuteczne leczenie. Wada zgryzu bowiem zawsze stanowi problem i ma konsekwencje. Obecnie, dzięki zastosowaniu stomatologii cyfrowej, czyli systemów CAD/CAM istnieje nawet możliwość zobaczenia, jaki będzie kształt twarzy i jak będzie wyglądał uśmiech pacjenta po zakończeniu leczenia.
Ważnym elementem w ocenie pracy lekarza ortodonty jest też to, jaki potrafi nawiązać kontakt i relacje z pacjentem. Ortodoncja to skomplikowana dziedzina stomatologii, dlatego też dla wielu pacjentów istotne może być to, w jaki sposób prowadzący leczenie stomatolog jest w stanie im wytłumaczyć kolejne etapy leczenia. Dobry kontakt z lekarzem na pewno też ułatwi późniejsze zgłaszanie się na wizyty kontrolne, dlatego też tego elementu nie powinno się zignorować podczas szukania dobrego lekarza ortodonty.