Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń – czy to możliwe?

Wgniecenie po gradobiciu czy uszkodzenia karoserii na skutek kolizji albo aktu wandalizmu sprawiają, że pojazd prezentuje się nieestetycznie. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie naprawy, aby auto nie straciło zbyt wiele na wartości, a do tego dobrze się prezentowało. Jeszcze jakiś czas temu takie prace kojarzyły się kierowcom ze szpachlowaniem i lakierowaniem, co skutkowało uzyskaniem mało satysfakcjonujących efektów i różnicami w grubości i kolorze powłoki lakierniczej. Jednak dziś zakłady blacharskie oferują bezinwazyjne usuwanie wgnieceń. Jak osiągnąć taki efekt?

Dlaczego warto zdecydować się na usuwanie wgnieceń metodą PDR? 

Wypadek drogowy czy intensywne gradobicie nie musi oznaczać utraty na wartości pojazdu. Wystarczy zadbać o to, aby naprawa była przeprowadzona przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Jeśli chodzi o omawiane wgniotki, to warto zainteresować się usuwaniem wgnieceń metodą PDR.  Dzięki niej można pozbyć się uszkodzeń w nieinwazyjny sposób – powłoka oraz jej kolor nie zostaną wówczas zmienione.

Mamy tutaj do czynienia z prostowaniem, które w zależności od potrzeb może się odbywać za pomocą masowania blachy albo wypychania wgnieceń. Jest to możliwe, jeśli łatwo dostać się do blachy, na przykład w przypadku maski albo drzwi. Fakt, że metoda jest nieinwazyjna, wynika z tego, że stosując ją, nie trzeba lakierować karoserii.

Wyciąganie wgnieceń metodą na klej 

Gradobicie albo kolizja mogą skutkować pojawieniem się różnej liczby wgnieceń, które znajdą się nie tylko na drzwiach czy masce, ale również w trudno dostępnych miejscach. O tym, co należy zrobić w takiej sytuacji, zapytaliśmy specjalistę z firmy auto detailingowej w Warszawie Real Auto Service Studio, który wytłumaczył:

– Czasami zdarza się tak, że nie ma możliwości usunięcia wgniotek poprzez wypychanie albo masowanie blachy. Wówczas stosujemy metodę na klej, która również nie wymaga lakierowania. Polega na stopniowym wyciąganiu karoserii w taki sposób, aby wróciła do swojego pierwotnego położenia. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia, na przykład heble oraz tak zwane grzybki. Dzięki nim można przeprowadzić precyzyjną naprawę. Dodatkowo zarówno w przypadku masowania czy wypychania wgnieceń, jak i wyciągania ich na klej konieczne jest też wykorzystanie specjalistycznej lampy z odbłyśnikiem, którą w zależności od potrzeb można zamontować bezpośrednio do blachy albo na statywie. Urządzenie jest niezbędne, aby zlokalizować wszystkie uszkodzenia, a następnie skutecznie się ich pozbyć. Tak przygotowany zestaw pozwala na bezinwazyjne usuwanie wgnieceń z karoserii.