Awaria pojazdu na autostradzie i kompleksowy serwis samochodowy

Spokojna trasa na drodze szybkiego ruchu dla niektórych kierowców może być bardzo problematyczna. Nawet niewielka usterka techniczna może krótkotrwale lub nawet na stałe wyłączyć pojazd z ruchu. O ile w mieście nie jest to tak duży problem, to już na autostradzie, na przykład na popularnej A4, jest to ogromna niedogodność. Co robić, gdy już dojdzie do takiej sytuacji?

Awaria na autostradzie – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Czasem jest tak, że kierowca, który mierzy się z tak kłopotliwą sytuacją jak awaria na środku autostrady, wpada w panikę i nie wie, co robić. To normalne, bo ma przecież do czynienia z niecodzienną i stresującą sytuacją. Grunt to zachować zimną krew i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bo w momencie opuszczenia kabiny pojazdu, jego właściciel staje się pieszym poruszającym się w obrębie drogi szybkiego ruchu.

Gdy już wiadomo, że coś jest nie tak, bezzwłocznie zjedź na pas awaryjny i włącz światła awaryjne. Nałóż na siebie kamizelkę ochronną (warto ją mieć w pogotowiu właśnie na takie sytuacje), a następnie wyciągnij trójkąt odblaskowy i ustaw go w odległości minimum 100 m za pojazdem.

Zadzwoń po pomoc – kompleksowe wsparcie na autostradzie

Autostrada A4 jest najdłuższą w Polsce, a jej całkowita długość wynosi 667 kilometrów. Na jej poszczególnych odcinkach statystycznie często dochodzi do różnego typu problematycznych sytuacji.

Jeśli zdarzyło ci się, że potrzebujesz pomocy drogowej w Opolu lub okolicach, przejeżdżając przez wspomnianą trasę szybkiego ruchu, możesz skorzystać z pomocy drogowej na telefon.

Specjaliści przyjadą do ciebie z lawetą (w przypadku konieczności holowania) lub dokonają naprawy na miejscu.

Czy można holować pojazd we własnym zakresie?

Niektóre osoby, chcąc zaoszczędzić na usługach profesjonalnych serwisów i pomocy drogowej, zamierzają holować zepsuty pojazd we własnym zakresie. O ile taka metoda sprawdza się w przypadku zwykłych dróg, o tyle już na trasie szybkiego ruchu jest to zabronione i wyraźnie mówi o tym Kodeks drogowy.

Holowanie samochodu do najbliższego punktu obsługi samochodowej lub nawet na MOP może odbywać się tylko za pomocą przeznaczonego do tego pojazdu. Zazwyczaj podejmuje się tego firma dysponująca lawetą i specjalizująca się w tego typu usługach, na przykład AUTO Czok.

Wsparcie profesjonalistów jest nie tylko obowiązkowe, ale i nieocenione z punktu widzenia komfortu samego właściciela pojazdu. Nie trzeba angażować do tego innych kierowców chętnych, by poświęcić swój czas i zasoby do tego, by wspomóc podczas awarii. Dobrze jest mieć świadomość tego, że z każdej problematycznej sytuacji jest wyjście – wystarczy jeden telefon.