Glany to prawdziwe buty nie do zdarcia, które posłużą Ci przez wiele lat i dzielnie zniosą błoto, deszcze, śnieg i upał, a także pogo pod sceną czy długie wędrówki w trudnym terenie. By jednak mimo intensywnego użytkowania prezentowały się doskonale, warto o nie zadbać. Nie wiesz jak? W tym artykule przedstawimy sprawdzone środki i akcesoria, które przedłużą życie twoich glanów i sprawią, że będą świetnie wyglądały!
Na samym początku glany warto zaimpregnować. Dzięki temu prostemu zabiegowi znacząco podniesiesz ich odporność na wilgoć i wodę. Impregnat tworzy na powierzchni skóry (naturalnej, welurowej czy sztucznej) wodoodporną warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wilgoci, pozwalając jednak wydostawać się na zewnątrz cząsteczkom pary wodnej. Sprawia to, że stopa nie będzie mocno spocona nawet w ciepły dzień.
Impregnaty do butów są zwykle dostępne w formie sprayu. Suchą i czystą skórę butów należy dokładnie spryskać z podanej przed producenta odległości, a następnie pozostawić glany do wyschnięcia. Czynność tę dobrze jest co pewien czas powtarzać, zwłaszcza gdy obuwie ulegnie przemoczeniu – wyjaśnia pracownik sklepu internetowego z glanami Steel.
Buty ze skóry naturalnej, takie jak glany, wymagają regularnego pastowania, które chroni powierzchnię przed wysychaniem i – co za tym idzie – pękaniem. Nawet jeśli nie przepadasz za błyszczącymi glanami, poświęć chwilę, by je umyć (wodą z mydłem lub specjalnymi środkami), a gdy wyschną, za pomocą szczotki nałóż na nie odrobinę pasty. Zawarte w niej woski i naturalne żywice regenerują skórę, kryjąc drobne pęknięcia i uszkodzenia, wygładzają i konserwują, chroniąc przed niszczącym działaniem brudu czy wody. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty glany można (ale nie trzeba!) wypolerować miękką szmatką. Ponieważ mycie butów wysusza skórę, pastę należy nakładać po każdym czyszczeniu z użyciem wody.
Dobra pasta nie tylko wydłuża żywotność butów, ale także pozwala na dłużej zachować ich kolor. Do czarnych glanów wybierz czarną pastę, natomiast buty kolorowe najlepiej potraktować pastą bezbarwną, która podkreśli ich barwę i nada jej głębi. Pudełko pasty kosztuje zaledwie kilka złotych, a starcza na wiele aplikacji – zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć i pamiętać o systematycznym stosowaniu!
Od czasu do czasu możesz wytoczyć cięższe działa i potraktować swoje glany tłuszczem do butów. Dobrze natłuszczona skóra będzie bardziej miękka, elastyczna i odporna na pęknięcia nawet w newralgicznych miejscach takich jak załamania nad przeszyciem noska. Tłuszcz wcieraj w dokładnie umyte i wysuszone buty, a następnie poczekaj, aż wyschnie. Podobnie jak w przypadku pasty na koniec glany można wypolerować szmatką. Tłuszczu do butów warto używać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy glany mają częsty kontakt z błotem i śniegiem.
Pielęgnacja glanów welurowych
Jeśli jesteś posiadaczem glanów welurowych, zaopatrz się w specjalne akcesoria do pielęgnacji obuwia zamszowego. Należy do nich pianka czyszcząca, którą nakłada się szmatką lub szczoteczką do nubuku. Działa delikatniej niż mydło, chroniąc podatną na wycieranie welurową powierzchnię. Po oczyszczeniu zamszowe glany zabezpiecz przeznaczonym do weluru środkiem, np. w formie sprayu, który przywraca kolor i puszystą fakturę zamszu, a także chroni przed działaniem wody i promieniowania (blaknięciem).
O glany powinieneś dbać nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. By zapobiec namnażaniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, stosuj dezodorant do butów zawierający nanocząsteczki srebra o działaniu antybakteryjnym. Preparaty takie odświeżają buty, pochłaniając zapachy. Zdecydowanie podnoszą także higienę ich użytkowania, zwłaszcza w upalne dni.
Nie każdy wie o istnieniu tego jakże przydatnego na początku przygody z nowymi glanami środka, jakim jest rozciągacz do obuwia. Ten preparat w poręcznym atomizerze zdecydowanie ułatwia dopasowanie skórzanych butów do kształtu stopy, skracając czas potrzebny do ich „rozchodzenia” i podnosząc komfort noszącej je osoby. Gdy spryskasz nim wnętrze glanów, sztywna nowa skóra stanie się bardziej elastyczna i podatna na kształtowanie, co z pewnością zapobiegnie początkowej niewygodzie i ewentualnym obtarciom.