​Akcesoria eksploatacyjne w tlenoterapii

Tlenoterapia jest niczym innym jak leczeniem tlenem, który jest pierwiastkiem koniecznym do przeżycia. Jego niedobory mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Tlen, w odpowiednim stężeniu często jest antidotum na wiele dolegliwości, zwłaszcza tych, w których doszło do zmniejszenia jego objętości we krwi. Niedotlenienie leczy się według wskazań lekarza, przy pomocy koncentratora tlenu wraz z odpowiednimi akcesoriami. Co do nich należy?

Koncentrator tlenu

Aparaty tlenowe mają zastosowanie w przypadku wystąpienia różnych chorób, gdzie często dochodzi u chorego do deficytu tlenu. Może tak być przy mukowiscydozie, zwłóknieniu płuc czy astmie. Tlen dodatkowo trzeba podawać również przy niektórych chorobach serca, podczas których często występuje niewydolność oddechowa.

Aktualnie w technice następuje znaczna miniaturyzacja i to, co kiedyś było dostępne tylko w warunkach szpitalnych, aktualnie każdy może mieć w domu. Tak sprawa się ma również w przypadku aparatu tlenowego.

Tak o tym mówi pracownik sklepu MEDICUS, gdzie między innymi można zakupić akcesoria do terapii tlenem: Urządzenia do tlenoterapii muszą zapewnić pacjentowi jak najlepszą jakość życia. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na swobodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce w warunkach domowych. Mobilne aparaty tlenowe wyposażone są w kółka, dzięki czemu pacjent nie jest na stałe przykuty do swojego łóżka.

Nowoczesne koncentratory tlenu filtrują i oczyszczają pobierane, często zanieczyszczone powietrze , a także dodatkowo je nawilżają. W takim przypadku nie występuje problem przesuszenia śluzówki układu oddechowego, a tym samym ich podrażnienia.

Pulsoksymetry

Tam, gdzie używany jest aparat tlenowy, konieczny jest przyrząd do pomiarów stanu nasycenia krwi tlenem. Tego właśnie dokonuje się przy pomocy pulsoksymetru. Do pomiarów domowych przeznaczone są niewielkie urządzenia zakładane na palec, które na bieżąco wyświetlają łatwy do odczytania wynik.

​Wąsy tlenowe

Wymieniając najważniejsze akcesoria do tlenoterapii, nie sposób nie wspomnieć o tak zwanych wąsach tlenowych. Jest to rodzaj specjalnych, miękkich drenów z wystającymi końcówkami, które umieszcza się w nosie. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie podawany jest wysoko stężony tlen. Z wąsów tlenowych mogą korzystać również wszyscy pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie tolerują masek tlenowych.

​Maski tlenowe

Maski stosowane są zazwyczaj w przypadku średniej koncentracji tlenu. W swojej budowie posiadają liczne blaszki, które dopasowują się do kształtu twarzy. Na rynku dostępne są różne rozmiary masek z podziałem na maski dla dorosłych i maski dziecięce.