Wszystko na temat rehabilitacji

Rehabilitacja to wszelkie działania podejmowane w celu przywrócenia pacjentowi pełnego zdrowia. W wielu przypadkach cel ten ogranicza się do zwiększenia komfortu, gdy pełna rekonwalescencja nie jest możliwa.

Kto najczęściej korzysta z rehabilitacji?
Najczęściej są to oczywiście przypadki rehabilitacji po chorobach z ograniczoną ruchomością stawów, czyli po skręceniach, zwichnięciach czy złamaniach, ale także po chorobach kręgosłupa czy specyficznych schorzeniach narządu ruchu, jak np. łokieć tenisisty. W tym przypadku konieczność wykonania szeregu zabiegów rehabilitacyjnych nie budzi wątpliwości. To samo dotyczy pacjentów po niektórych zabiegach chirurgicznych, takich jak: rekonstrukcja elementów biernych układu kinematycznego; osób po przeszczepie obejmującym tkankę mięśniową, a także inne zabiegi, które poważnie ingerują w mechanizmy układu mięśniowo-szkieletowego. Rehabilitacja bywa stosowana w innych sytuacjach niż wymienione powyżej. Wskazaniami do rehabilitacji są wszelkie choroby przewlekłe i ostre, o ile nie utrudniają poruszania się. Co ważne, rehabilitacja obejmuje nie tylko aktywność fizyczną, ale może obejmować również inne działania mające na celu przywrócenie zdrowia fizycznego i psychicznego. Fizjoterapia i rehabilitacja są niezbędne nie tylko dla osób niepełnosprawnych lub po wypadkach. Polecany jest także osobom zmagającym się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, przeciążeniami i napięciami w organizmie na skutek siedzącego, stresującego trybu życia. Fizjoterapeuci to specjaliści, którzy indywidualnie podchodzą do pacjenta. A Ich holistyczne spojrzenie pozwala postawić dokładną diagnozę, dzięki czemu mogą wdrożyć odpowiednie leczenie. Indywidualne podejście obejmuje terapię ruchową, fizjoterapię czy masaż leczniczy zlikwiduje ból i pomoże przywrócić sprawność mięśni. Poznanie przyczyn bólu sprawi , że zostanie on zlikwidowany a dyskomfort zminimalizowany . Dzięki czemu układ ruchu może pozostać zdrowy.

Dokąd powinniśmy udać się na rehabilitację?
Typowe zabiegi rehabilitacyjne związane z opieką pourazową są zazwyczaj przepisywane przez lekarza prowadzącego, lecz na niektóre zabiegi możemy udać się sami, nie posiadając skierowania. Często terapia manualna może pomóc osobom cierpiących na różne schorzenia. Są to zazwyczaj problemy związane z systemem nerwowo – mięśniowym. Takie zabiegi wtedy są płatne. Aby były skuteczne, konieczna jest rozmowa z fizjoterapeutą i opisanie mu problemu, ponieważ czasami bardzo podobne schorzenia wymagają zupełnie innych zabiegów. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze najpierw skonsultowanie się ze specjalistą w tej dziedzinie. Dopiero później należy zgłosić się na rehabilitację w poradni specjalistycznej. Doskonałym miejscem na rehabilitację są Gabinety Renort, mające swoje lokalizacje w Warszawie.