Blaty granitowe jako praktyczny i trwały materiał na blat kuchenny

Wybierając materiał na blat do naszej kuchni, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Ale przecież i element wizualny nie jest nam obojętny. Dodatkowo, wpływ na nasze decyzje ma również cena. Jak wybrać materiał, który sprosta wszystkim wymaganiom i jednocześnie nie pochłonie większości naszego budżetu? Odpowiedzią na to pytanie może być: granit. To rodzaj kamienia naturalnego, który jest jednym z najpopularniejszych wyborów. Granit jest atrakcyjnym, trwałym i odpornym na wysoką temperaturę kamieniem, który dodaje koloru i ciepła kuchniom, łazienkom i innym pomieszczeniom.

Ma opinię drogiego, ale w rzeczywistości jego cena jest konkurencyjna w stosunku do cen innych wysokiej klasy materiałów, takich jak kwarcyt czy marmur. A gdy urządzamy kuchnię, staramy się tak zainwestować, aby służyła nam jak najdłużej – chyba nikt nie lubi remontów, a w szczególności remontów takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Blaty kuchenne trudniej dopasować niż na przykład blat stołu w salonie. To oczywiste, że te w kuchni muszą mieć zdecydowanie większą odporność na uszkodzenia, zarysowania, temperaturę czy wilgoć. A dodatkowo ważne, aby łatwo było je utrzymać w czystości.

Co sprawia, że granit to materiał, który idealnie nadaje się na blat kuchenny? Właściwości granitu

Granit to skała iglasta o jasnym zabarwieniu, której ziarna są na tyle duże, że można je dostrzec nieuzbrojonym okiem. Powstaje w wyniku powolnej krystalizacji magmy znajdującej się pod powierzchnią Ziemi. Granit składa się głównie z kwarcu i skaleni, z niewielkimi ilościami miki, amfiboli i innych minerałów. Taki skład mineralny nadaje granitowi zwykle czerwoną, różową, szarą lub białą barwę z widocznymi w całej skale ciemnymi ziarnami mineralnymi. Do komercyjnych granitów można zaliczyć granit, gnejs, sjenit, monzonit, granodioryt, anortozyt lub larwicyt, a także wszelkie fanerytowe skały iglaste lub metamorficzne.

Takie pochodzenie sprawia, że ten kamień jest niezwykle twardy, odporny na uszkodzenia, wysoką temperaturę, a nawet działanie kwasów i środków chemicznych.

Blat granitowy na blat kuchenny, dlaczego warto? Zalety blatów granitowych

Granit jest naturalnym materiałem ognioodpornym. Wytrzymuje temperatury do 800°C bez uszkodzeń czy odbarwień. Jego wysoka masa termiczna sprawia, że jest dobrym radiatorem, który zatrzymuje i równomiernie przekazuje ciepło, dzięki czemu różnica temperatur między powierzchniami jest minimalna, a gorące punkty wyeliminowane. Granit nie pali się i nie wydziela toksycznych oparów.

Granit jest trwały. Jest jednym z najtwardszych minerałów na Ziemi i zachowuje swój połysk przez wiele lat, a jego konserwacja jest konieczna jedynie od czasu do czasu, aby usunąć plamy lub zadrapania. Granit nie wchłania płynów, dzięki czemu jest odporny na plamy powstałe w wyniku rozlania płynów lub codziennego użytkowania.

Granit jest łatwy w utrzymaniu czystości i higieny, ponieważ jest odporny na bakterie, pleśń, grzyby i mikroby, które mogłyby powodować nieprzyjemne zapachy lub problemy zdrowotne. Dodatkowo, nieporowata powierzchnia granitu sprawia, że nie przepuszcza on wilgoci, dlatego nie ma w nim pęknięć ani szczelin, w których mogłyby rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy, jak to ma miejsce w przypadku innych materiałów, takich jak drewno czy marmur.

Dodatkowo granit to bardzo uniwersalny kamień, który jest łatwy w montażu oraz pasuje do każdej aranżacji w domu. Oprócz blatów kuchennych i łazienkowych wykorzystuje się go jako materiału do wykonania mebli, posadzek, armatury.

Cena blatu granitowego. Montaż blatów granitowych

Istnieje wiele popularnych kolorów granitu, które są wydobywane w dużych ilościach na całym świecie. W rezultacie, te popularne kolory są zwykle bardziej przystępne cenowo niż rzadsze kolory granitu. Mniej kosztowne granity mogą również charakteryzować się większą zmiennością wzoru i koloru niż granity rzadsze.

Cena blatu granitowego w pewnym stopniu zależy też od rodzaju obróbki. Grubość blatu oraz obecność otworów też nie jest tu bez znaczenia. Blaty granitowe, które muszą posiadać otwory na zlew czy płytę grzewczą muszą być grubsze niż te bez otworów. Różnica pomiędzy nimi to 10 cm – z otworami 30cm, bez nich płyta może mieć 20cm grubości. Jeżeli bardzo zależy nam na obniżeniu ceny blatów kuchennych, a jednocześnie chcemy zachować elegancki wygląd, możemy użyć konglomeratu kwarcowego. Ten rodzaj materiału również nadaje się na wykonanie blatu do kuchni.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/