5 sposobów na polepszenie jakości życia, gdy cierpisz na nietrzymanie moczu

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to dolegliwość, która dotyczy bardzo dużej liczby przede wszystkim kobiet, ale również mężczyzn. Przyczyny są bardzo różne, ale jednym z podstawowych jest wiek – im bardziej podeszły, tym większe ryzyko pojawienia się dolegliwości. Może się ona jednak pojawić nawet po 30 roku życia. W jaki sposób radzić sobie z tym przykrym schorzeniem?

Wybierz się wcześnie do lekarza

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być bardzo różne i pochodzić zarówno ze sfery czysto fizjologicznej, jak i psychicznej, dlatego tak ważna jest wczesna i trafna diagnoza – w wielu przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie! Często jednak bywa zupełnie odwrotnie – nietrzymanie moczu traktuje się jako bardzo wstydliwy problem i nie porusza się tego tematu przy okazji wizyty u lekarza – tym samym skazujemy się na zdecydowane pogorszenie jakości naszego życia, które z roku na rok będzie się pogłębiać. Nie zaniedbuj tej kwestii – opowiedz lekarzowi o swoich dolegliwościach jak najwcześniej!

Doraźna pomoc – podpaski na nietrzymanie moczu

Jak już zostało wcześniej wspomniane, przyczyny nietrzymania moczu mogą być bardzo różne i dotyczyć kobiet w różnym wieku. Zmoczona przypadkowo bielizna nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniej higieny i prowadzi do innych przykrych konsekwencji, dlatego jeśli dotyczy nas problem inkontynencji, stosujmy specjalne podpaski na nietrzymanie moczu. Ich zaletą jest to, że zostały one zaprojektowane właśnie dla kobiet z tym problemem i można dopasować je adekwatnie do nasilania się objawów – zarówno w początkowej fazie, jak i dużo bardziej zaawansowanej.

Zadbaj o swoją sprawność fizyczną i zdrowy styl życia

W bardzo wielu przypadkach na nietrzymanie moczu wpływ mają takie czynniki jak nasza waga, choroby i sprawność fizyczna. Warto więc zadbać o prawidłową wagę, która przyczyni się również do poprawy naszego ogólnego stanu zdrowia i mamy szansę na uniknięcie takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, która również może być przyczyną inkontynencji. W zgubieniu nadprogramowych kilogramów pomoże nie tylko zdrowa dieta, ale również ruch – zdecydowanie warto zadbać o te kwestie.

Wykonuj ćwiczenia Kegla

Nietrzymanie moczu najczęściej związane jest z osłabieniem mięśni dna macicy, które nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć cewki moczowej i na przykład podczas wysiłku zdarza się, że mocz wypływa zupełnie bezwiednie. W takich sytuacjach warto nie tylko stosować podpaski na nietrzymanie moczu, ale również zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Polegają one na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni zlokalizowanych w okolicach pęcherza, pochwy i odbytnicy. Takie ćwiczenia warto wykonywać nawet wtedy, gdy problem nietrzymania moczu nas nie dotyczy.

Nie zaniedbuj leczenia

W przypadku tej dolegliwości bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie leków, lub nawet poddanie się specjalnemu zabiegowi, jeśli tak zdecyduje lekarz. Nie można zaniechać przyjmowania leków przy lekkiej poprawie, ponieważ może to skutkować nawrotem choroby – stosujmy się do zaleceń lekarza, a leki przyjmujmy tak długo, jak to konieczne.