3 suplementy ułatwiające budowanie masy mięśniowej

Nie od dziś wiadomo, że podstawą w budowaniu mięśni jest odpowiednia dieta oraz trening. Jednak istnieją suplementy diety, które mogą nam w tym pomóc. Nie zastąpią one podstaw, lecz ułatwią i trochę przyspieszą cały proces. Na rynku istnieje wiele propozycji odżywek, ale które wybrać?

Białko
Jest ono niezbędne, gdyż stanowi podstawowy budulec naszych mięśni. Znajduje się m. in. w mięsie, rybach, nabiale czy jajkach. U sportowców zapotrzebowanie na proteiny jest znacznie większe niż u osoby, która nie trenuje i dlatego czasem trudno dostarczyć ich odpowiednią ilość z pożywienia. Wtedy z pomocą przychodzi odżywka białkowa. Na rynku możemy znaleźć wiele jej rodzajów: koncentrat, izolat, kazeina, itd. Dla osoby rekreacyjnie ćwiczącej na siłowni w zupełności wystarczy WPC, czyli koncentrat białka. Jest on najtańszy spośród wymienionych i bardzo dobrze spełnia swoją rolę.
Białko w proszku nie jest stricte anabolicznym środkiem. Ma ono na celu po prostu uzupełnienie naszej diety. Jednak bez odpowiedniej ilości tego makroskładnika nie zbudujemy mięśni.

Kreatyna
Wokół tego suplementu narosło wiele mitów. Uszkadza nerki, zalewa wodą czy obniża odporność to tylko kilka z nich. Oczywiście nie są one prawdziwe, a takie opinie wywodzą się z mylenia faktów. Kreatyna, a w szczególności jedna z jej form – monohydrat, to bardzo dobrze przebadany i bezpieczny środek. Nie jest on również sterydem, jak sądzi wiele osób. To naturalna substancja występująca w ludzkim organizmie lub choćby w czerwonym mięsie. Wykazuje ona działanie anaboliczne i wspomaga proces budowy masy mięśniowej. Ma zastosowanie głównie przy treningu siłowym.

Gainer
Ten produkt to połączenie węglowodanów i protein w różnych proporcjach. Kiedy nie możemy dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii z pożywienia, warto się nim wspomagać. Również, gdy po treningu nie możemy szybko przygotować sobie posiłku, gainer może go zastąpić. Jest to po prostu jedzenie w proszku, często wzbogacone o kompleks witamin. Najczęściej polecany osobom szczupłym, które mają problemy z przybieraniem na wadze.

Suplementy diety mają na celu uzupełnić i wzbogacić naszą dietę, a nie ją zastępować. Nie są magicznymi środkami i nie staniemy się od nich „kwadratowi”. Mogą one jednak ułatwić budowę masy mięśniowej w pewnym stopniu. Dlatego stosujmy je z głową, a przede wszystkim zadbajmy o podstawy, czyli zdrowe jedzenie i trening.