Zadbaj o jakość powietrza w swoim domu

Suche powietrze może powodować szereg różnych dolegliwości zdrowotnych. Inwestycja w dobrej jakości nawilżacze powietrza, przełoży się na jakoś naszego samopoczucia. Wraz z biegiem czasu rośnie nasza samoświadomość i potrzeba dbania o swoje zdrowie. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w nawilżacz powietrza lub oczyszczacz powietrza. Choć sama idea jest mądra, warto zachować ostrożność i wybierać urządzenia rozsądnie i proporcjonalnie do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę w przypadku nawilżaczy parowych, nawilżaczy ultradźwiękowych, a na czym skupić swoją uwagę, wybierając dobrej jakości oczyszczacze powietrza? Czytając nasz artykuł, znajdziecie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Nawilżasz powietrza. Do czego jest potrzebny?

Z pewnością spotkaliście się z nieprzyjemną suchością w oczach, w nosie oraz z problemem spierzchniętych ust. Najczęściej wynika to ze zbyt niskiego poziomu wilgotności w domu. Nawilżasz powietrza ma za zadanie utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. Powinien on wynosić między 40 – 60 %. To wartość optymalna, w której najlepiej się czujemy. Zbyt suche powietrze sprawia, że wysuszają się śluzówki, a to z kolei prowadzi do częstych infekcji. Stosując nawilżacz powietrza można tego uniknąć. Aby wybrać najlepszy model warto zajrzeć na stronę https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html. Warto zainwestować w taki sprzęt, jeśli w naszym domu pojawi się maluszek lub osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia górnych dróg oddechowych. Trzeba również pamiętać, że na wilgotność powietrza w dużej mierze wpływa także temperatura. Im jest wyższa tym mniejsza jest wilgotność powietrza. Tak więc zimą, kiedy kaloryfery grzeją najmocniej, możemy zauważyć bardzo niską wilgotność powietrza. Nawilżacz parowy zmniejszy ryzyko występowania infekcji, spowolni proces starzenia się naszej skóry i ograniczy występowanie stanów zapalnych.

Jaki rodzaj nawilżacza powietrza wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy. Mamy do wyboru nawilżacze ultradźwiękowe, parowe nawilżacze powietrza oraz mechaniczne. Wybierając nawilżacz ultradźwiękowy otrzymamy sprzęt, który będzie cicho i ekonomicznie pracował. W zależności od wybranego modelu, mogą one różnić się zarówno wyglądem, jak również elementami funkcjonalnymi. Po pierwsze różnicuje je wielkość pojemnika na wodę, który determinuje częstość uzupełniania płynu. Po drugie nawilżacze powietrza różnią się silnikami. Ich moc rośnie proporcjonalnie do wielkości powierzchni, którą mają nawilżać. Urządzenie składa się z bazy podpinanej do prądu oraz pojemnika na wodę, o który trzeba sumiennie dbać i utrzymywać go w czystości. Warto używać wody destylowanej, która nie zakamieni urządzenia. Jeśli mamy ochotę możemy zastosować również olejki eteryczne, które umieszczone w odpowiednim miejscu nawilżacza, subtelnie wypełnią zapachem nasze mieszkanie. Służy do tego specjalny dozownik zapachów. Nawilżacze bardziej zaawansowane wyposażone są również w czujniki wilgotności, które na bieżąco informują nas o stanie naszego powietrza, a także elektroniczne drobiazgi takie jak wyświetlacz, czy pilot do zdalnego sterowania. Możemy wygodnie leżeć w sypialni i na odległość ustawić parametry urządzenia. Warto wybierać taki model nawilżacza, który będzie w sposób widoczny wskazywał poziom wody w urządzeniu. Dzięki temu w odpowiednim momencie dolejemy płynu. Wygodną funkcją jest również możliwość ustawienia na urządzeniu docelowego poziomu wilgotności, który chcemy osiągnąć.

Kiedy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Jeśli żyjemy w centrum dużego miasta warto również zakupić oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie, które zatrzymuje kurz, pyłki, bakterie, zarodniki pleśni, i wszelkiego rodzaju pyły. Filtr przechwyci te elementy i sprawi, że choroby górnych dróg oddechowych, nie będą nam dokuczały. Na rynku oferta takich urządzeń jest bardzo duża. Wybierając swój oczyszczacz warto skupić się na kilku istotnych parametrach. Istotne będzie sprawdzenie, do jakiej powierzchni jest dedykowany konkretny sprzęt. Taką informacje znajdziemy w opisie produktu na stronie internetowej. Sprawdźmy koniecznie, ile metrów sześciennych w ciągu godziny, może oczyścić dany sprzęt. Im wyższy współczynnik CADR, tym większa wydajność urządzenia. Dobrze, aby urządzenie było w stanie w ciągu godziny oczyścić jednokrotnie lub dwukrotnie całe nasze pomieszczenie. Wybierając sprzęt zwróćmy uwagę również na jego głośność. Oczyszczacz powinien działać stosunkowo cicho i posiadać tryb nocny, który nie będzie nas budził. Dodatkowo warto, aby ustawienia na noc pozwalały wygasić cały wyświetlacz. Nic tak nie denerwuje, jak migająca nocą dioda, która utrudnia zasypianie. Ostatnie wskaźniki, które warto przeanalizować przed zakupem, to koszty, żywotność filtrów oraz sposób filtracji urządzenia. Wielokrotna filtracji jest bardzo skuteczną metodą. Właśnie dlatego podczas zakupu trzeba sprawdzić, ile filtrów posiada dany model. Filtr zewnętrzny najczęściej wyłapuje większe zabrudzenia. Drugi filtr posiada właściwości antysmogowe, z kolei trzeci filtr Hepa wyłapuje nawet najdrobniejsze zabrudzenia.