Wysokość regałów w magazynie w świetle przepisów

Regały to elementy niezbędne niemal w każdym magazynie. To właśnie na nich składuje się różnego rodzaju towary, nawet te ciężkie i wielkogabarytowe. Ale aby korzystanie z regałów było nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne, muszą one spełniać konkretne wymagania określone przez przepisy. A zatem, jakiej powinny być ich wysokości? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak wysokie mają być regały w magazynach?

Wśród sprzętu wykorzystywanego w magazynach można wyróżnić tak zwane regały wysokiego składowania. Są one bardzo przydatne, bo pozwalają zagospodarować przestrzeń pod sufitem, która często nie jest użytkowana; dzięki temu w pomieszczeniu można przechowywać więcej towarów. Co prawda nie ma określonej wysokości, od której zaczyna się magazyn wysokiego składowania, granica ta jest jedynie umowna. Przyjmuje się zatem, że znajduje się ona na poziomie 7,2 metra. Od tego momentu można mówić o magazynach wysokiego składowania. Ale co z regałami, które się w ich znajdują? Otóż w tym przypadku również nie ma określonej wysokości, jaką mogą one osiągać. Głównym kryterium jest zapewnienie efektywnego przechowywania towarów oraz bezpieczeństwa pracowników. Regały wysokiego składowania mogą być również elementem konstrukcji budynków, szczególnie tych mierzących kilkadziesiąt metrów. W ten sposób będą stabilniejsze, co zapewni większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko strat podczas pracy.

Jakie jeszcze warunki muszą spełniać regały w magazynach?

Nie ma jednoznacznie określonej wymaganej wysokości regałów w magazynach, bo ważne są również inne czynniki. Celem stosowania produktów tego typu jest możliwość logistycznego rozmieszczenia towarów i przechowywanie ich na stabilnym podłożu. Konieczne jest zatem wzięcie pod uwagę między innymi maksymalnego obciążenia, jakiemu może podlegać dany regał. Co więcej, znaczenie ma również masa towarów wraz z półkami. Niezwykle istotny jest także poprawny montaż, dlatego zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom, takim jak pracownicy firmy Orson. Profesjonaliści zadbają o wysoką jakość regałów, ale również o ich serwis i naprawy w razie jakichkolwiek usterek. Wysokość mebli do magazynów powinna być ustalana przez pracodawcę z uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników budynku. Zdecydowanie warto rozważyć dodatkowe przymocowanie regałów, bo błędy podczas składowania towarów mogą się wiązać nie tylko z zagrożeniem dla pracowników, ale również ze stratami materialnymi. Korzystanie z usług profesjonalistów to klucz do uzyskania wyposażenia wysokiej jakości, które będzie dobrze spełniało swoją rolę przez lata.