Wędziska karpiowe typu spod. Charakterystyka

Wędkarstwo karpiowe przeżywa prawdziwy rozkwit, a w ślad za tym sprzęt do połowu tego gatunku ryb jest nieustannie udoskonalany i coraz szerzej dostępny. Połów karpia nie byłby skuteczny bez umiejętnego zanęcania tych szlachetnych ryb do łowisk, a do nęcenia miejscówek na dużych odległościach służą specjalistyczne wędziska typu spod. Zobaczmy, czym się wyróżniają.

Do czego używa się wędziska typu spod?

Wędziska karpiowe typu spod są niezastąpione na łowiskach, w których połów odbywa się wyłącznie z brzegu, a użycie pontonu lub łódki jest zabronione przepisami lub niemożliwe z innych względów. „Spody” służą do rzucania ciężkimi zanętami w odległe, precyzyjnie określone miejsca akwenu. Za ich pomocą wędkarze mogą szybko i celnie umieścić nawet kilkanaście kilogramów zanęty karpiowej w wodzie, rzucając rakietę z pokarmem o wadze kilkuset gramów umieszczonym w tak zwanej rakiecie zanętowej. Wędzisk typu spod używa się również z powodzeniem do badania rodzaju dna zbiornika wodnego (twarde czy muliste) oraz w roli wędki zapasowej, gdy podstawowy sprzęt ulegnie uszkodzeniu. Dobrze sprawdzają się przy połowach dużych karpi i sumów, także w rzekach i zarośniętych akwenach.

Cechy charakterystyczne wędziska typu spod

Wędziska do rzucania rakiet zanętowych cechują się wysoką wytrzymałością i znaczną sztywnością, co umożliwia rzuty z dużym obciążeniem. Ważne są przelotki o odpowiedniej średnicy (przelotka początkowa ma 40-50 milimetrów), które umożliwiają płynne wysuwanie linki, co zapobiega ryzyku jej splątania w czasie rzutu.

Krzywa ugięcia wędziska typu spod mieści się w zakresie od 4 do 6 lbs, co oznacza, że znosi ono bez problemu obciążenia rzędu kilkuset gramów i pozwala wyrzucić je na odległość nawet 100 metrów. Jeśli chodzi o długość, „spody” mierzą około 360 centymetrów, a mocne blanki składają się z dwóch lub trzech sekcji.

Na co zwracać uwagę, wybierając wędzisko karpiowe typu spod?

W sprzedaży, np. w internetowym sklepie karpiowym RK Baits, znajdziemy wiele modeli wędzisk karpiowych typu spod. Różnią się one między sobą jakością wykonania, wagą, krzywą ugięcia, rozmiarem przelotek i innymi parametrami, a także ceną. Wędzisko trzeba dobrać, uwzględniając przede wszystkim swoje potrzeby, zwłaszcza częstotliwość jego użycia i odległości, na jakie zwykle rzucamy zanętę. Sztywne wędziska wytrzymują większe obciążenia, ale trudniej z ich pomocą zbadać dno markerem. Wato zwrócić uwagę na antypoślizgowy uchwyt oraz masę wędziska – im lżejsze, tym mniej męczące będzie jego użytkowanie.