W jaki sposób powstaje śruba?

Wykorzystanie elementów złącznych jest podstawowym sposobem mocowania części konstrukcji stalowych, maszyn i urządzeń, pojazdów, a także niektórych wyrobów budowlanych i instalacji przemysłowych. Są one również stosowane w wielu przedmiotach codziennego użytku od mebli po smartfony. Tam, gdzie konieczne jest wykonanie połączenia, które w razie potrzeby łatwo będzie zdemontować, zazwyczaj wybierane są różne rodzaje śrub.

Co warto wiedzieć o śrubach?

Śruba pozwala na trwałe mocowanie elementu, który w razie czego może zostać łatwo zdemontowany, np. przy konieczności naprawy bądź wymiany. Można je wykorzystywać w połączeniu z nakrętkami lub posiadającymi wewnętrzny gwint otworami. Za unieruchomienie powstałej w ten sposób pary odpowiada tarcie występujące między uzwojeniami gwintów, zapobiegające wykręceniu się śruby lub poluzowaniu nakrętki. Każda śruba stanowi jednolitą całość, można na niej jednak wyróżnić łeb, który ma za zadanie umożliwić dokręcanie i odkręcanie śruby, przenosi powstające obciążenie, a także utrzymuje ją w odpowiednim położeniu. Łby najczęściej mają formę sześciokąta, choć wytwarza się nie tylko śruby sześciokątne, ale też m.in. z łbem walcowatym czy półokrągłym. Część śrub jest dostosowana do obsługi nie za pomocą klasycznego klucza płaskiego, oczkowego lub fajkowego, a imbusowego. Ważnym elementem śruby jest także trzpień, na którym znajduje się gwint.

Procesy produkcji śrub

Najpowszechniej stosowaną metodą produkcji śrub jest kucie na zimno. Materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji są pręty wykonane ze stali o określonych parametrach wytrzymałościowych dopasowanych do klasy śruby. W pierwszym etapie pręty lub drut są cięte na mniejsze kawałki, a następnie poddawane działaniu dużego nacisku, za którego sprawą metal przekracza swą granicę plastyczności, co pozwala na ukształtowanie łba w kilku kolejnych krokach. Podczas nich na łbie śruby pojawiają się oznaczenia związane z jej klasą oraz rozmiarem. Po uzyskaniu odpowiedniej geometrii łba fazowany jest koniec trzpienia, co pomaga w umieszczaniu śruby w otworze lub nakładaniu nakrętki. Ostatnim etapem obróbki plastycznej jest wykonanie gwintu, który nagniata się na trzpieniu. Dla uzyskania właściwej wytrzymałości śruby są poddawane hartowaniu, które utwardza je do wymaganego poziomu. Dla zabezpieczenia przed wpływem warunków zewnętrznych śruby mogą zostać pokryte warstwą cynku, co ogranicza korozję. Duży wybór śrub można znaleźć w ofercie hurtowni Logis, która specjalizuje się w sprzedaży elementów złącznych.