Systemy 2D i 3D wspomagające niwelację wykonywaną maszynami budowlanymi

Nowoczesne systemy niwelacji 2D i 3D to doskonała alternatywa dla klasycznych metod kalibracji maszyn budowlanych i drogowych. Dostępne na rynku układy są nie tylko precyzyjne, ale również na tyle uniwersalne, że bez problemu można je dopasować do koparek, spycharek czy też układarek mas bitumicznych. Systemy automatycznej niwelacji przydadzą się więc przy robotach ziemnych, budowie nawierzchni drogowych, a także wykonawstwie innych prac budowlanych.

Dlaczego systemy niwelacji są tak przydatne?

Głównym powodem, dla którego wykorzystuje się systemy niwelacji 2D i 3D, jest oszczędność czasu. Przyspieszenie tempa wykonywania prac ma niebagatelne znaczenie dla wielu inwestycji, ponieważ pozwala na realne zmniejszenie kosztów (np. wynajmu maszyn czy też opłacania wykwalifikowanych pracowników). Zautomatyzowane systemy niwelacji gwarantują przy tym doskonałą precyzję, która jest praktycznie nieosiągalna przy zastosowaniu klasycznych metod, np. ręcznych pomiarów – inteligentny układ całkowicie eliminuje ryzyko popełnienia błędu przez operatora danej maszyny czy też zespół geodetów.

Wysoka dokładność systemów niwelacji 2D i 3D sprawia, że są one niezastąpione przy wykonywaniu skomplikowanych robót ziemnych czy drogowych, gdzie liczy się dosłownie każdy milimetr. Przekłada się to nie tylko na wysoką jakość i efektywność pracy, ale także lepsze wykorzystanie materiałów – dodaje specjalista reprezentujący firmę Bellator z Rudy Śląskiej, która zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem maszyn budowlanych i drogowych.

W jaki sposób działają systemy niwelujące 2D i 3D?

Poszczególne systemy mogą dość znacznie różnić się swoimi możliwościami, jednak zasada działania wszystkich modeli jest właściwie taka sama. Podstawowym elementem całego układu jest tzw. baza referencyjna, czyli tachimetr, który umieszcza się na terenie przeprowadzania prac – zadaniem tego urządzenia jest stałe sprawdzanie pozycji pryzmatu zlokalizowanego na pojeździe (najczęściej pryzmat mocuje się na specjalnym wysięgniku, aby emitowany przez niego sygnał mógł bez problemu dotrzeć do stacji).

Uzyskane przez tachimetr dane są następnie przesyłane drogą radiową do panelu operacyjnego, do którego ma dostęp operator. Komputer pokładowy analizuje otrzymane informacje i porównuje je z wgranym projektem cyfrowym – dzięki temu system może automatycznie manipulować położeniem danego elementu roboczego pojazdu (np. łyżki czy lemiesza).

Opisany powyżej proces przebiega na tyle szybko, że system koryguje pracę maszyny w czasie rzeczywistym, zapewniając bezkompromisową precyzję. Nowoczesne systemy niwelujące są na tyle zaawansowane, że po ich odpowiednim skalibrowaniu jedynym zadaniem operatora jest kierowanie pojazdem oraz ewentualna kontrola prawidłowego przebiegu robót.

Podsumowanie

Systemy niwelacji pozwalają zauważalnie przyspieszać pracę, redukować liczbę poprawek i błędów oraz ograniczyć konieczność przeprowadzania prac kontrolnych i pomiarowych. To wszystko sprawia, że zastosowanie zautomatyzowanych układów niwelacji 2D i 3D przekłada się na niższe koszty stworzenia inwestycji oraz racjonalniejsze zarządzanie parkiem maszynowym (co pozytywnie wpływa na stan techniczny oraz żywotność pojazdów).

Oczywiście systemy nie są pozbawione wad – największą jest oczywiście znaczny koszt zakupu urządzenia. Konieczność poniesienia sporego wydatku sprawia, że stosowanie systemów niwelacji 2D i 3D w przypadku realizacji drobnych obiektów i robót jest po prostu nieopłacalne. Należy się również liczyć z tym, że dostępne obecnie na rynku układy pomiarowe są niezwykle wrażliwe i łatwo o ich uszkodzenie, zwłaszcza na ruchliwym placu budowy.

Nie zmienia to jednak faktu, że nowoczesne układy sterujące gwarantują bezkompromisową precyzję, którą z pewnością docenią nawet najbardziej wymagający zleceniodawcy.