Sposoby wydzielania kabin natryskowych z płyt HPL

Płyty HPL są doskonałym tworzywem do konstruowania kabin natryskowych w firmach czy budynkach publicznych. To materiał całkowicie odporny na działanie wody i utrzymujący trwałość przez wiele lat. Pozwala zabudować pomieszczenia prysznicowe na wiele sposobów w zależności od ich układu przestrzennego, ale wykonawcy najczęściej oferują kilka podstawowych typów ustawienia ścianek.

Natryski w miejscach o ożywionym ruchu muszą być zbudowane w sposób bardzo solidny, aby przez lata sprostać wymaganiom użytkowników. Kabiny ustawiane na basenach, w obiektach sportowych czy stojące w sąsiedztwie szatni pracowniczych są codziennie narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne i negatywne skutki działania bieżącej wody czy wilgoci. W tych warunkach konstrukcje wykonane z tradycyjnych materiałów trzeba co kilka lat poddawać remontom lub przynajmniej odnawiać. To dlatego w ostatnich latach coraz więcej administratorów dużych obiektów decyduje się na zabudowy z laminowanych płyt HPL, które potrafią utrzymać swoją odporność i dobry wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat.

– Skład HPL to w większości termoutwardzalne żywice syntetyczne, które po stwardnieniu zupełnie nie chłoną wody – tłumaczy ekspert z firmy Sanipol zajmującej się projektowaniem i wykonywaniem zabudowy w pomieszczeniach sanitarnych budynków publicznych. – Okazało się, że to idealny materiał na kabiny natryskowe. Woda nie robi mu żadnej krzywdy, jest lekki i łatwy w montażu oraz bardzo wytrzymały. Przy normalnej eksploatacji jest właściwie niezniszczalny, a często radzi sobie doskonale nawet w wypadkach bezmyślnego wandalizmu. Właściciele i administratorzy obiektów, w których trzeba zapewnić dostęp do natrysków, coraz chętniej decydują się na zabudowy właśnie z laminatu.

Typowe wymiary kabin natryskowych z HPL

Do budowy kabin natryskowych z HPL z reguły wykorzystuje się płyty o grubości 13 mm. Może wydawać się, że to niewiele, ale zalety materiału powodują, że zupełnie wystarcza to, aby ustawić stabilną, trwałą i wytrzymałą zabudowę. W efekcie konstrukcja jest bardzo lekka. Całość jest mocowana do solidnego stelażu z nierdzewnego aluminium i przytwierdzana do podłogi oraz stałych ścian pomieszczenia.

Firmy i instytucje najczęściej decydują się na ustawienie przynajmniej kilku kabin obok siebie w jednym szeregu, a cała zabudowa łączy się wtedy w wytrzymałą konstrukcję. Wysokość ścianek najczęściej wynosi ok. dwóch metrów i góra kabiny z reguły nie jest zabudowana. Także przy podłodze pozostawiona jest wolna przestrzeń. Powinna ona wynosić ok. 15 cm, aby można było łatwo i sprawnie sprzątać posadzkę. Wewnętrze rozmiary kabin wynoszą po około metrze szerokości i głębokości, ale w zależności od wymogów i możliwości umywalni, mogą być nieco mniejsze lub większe.

Do inwestora należy także wybranie rodzaju zamknięcia kabin. Solidniejszą wersją jest zastosowanie drzwi z płyt HPL zamykanych od środka. Zawiasy, zamek i inne okucia wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej. Alternatywą jest rozsuwana zasłona nieprzemakalna umieszczona na drążku.

Najpopularniejsze typy kabin natryskowych

Oprócz sposobu zamykania kabin prysznicowych oraz typów mocowań płyt do ścian stałych przestrzenie natryskowe mogą różnić się typem wydzielenia powierzchni użytkowej. Ze względu na odmienności w konstrukcji wzmacniającej i budowie przedniej części zabudowy wyróżnia się najczęściej:

  • Stanowisko natryskowe typu „I”

To najprostsza zabudowa stosowana przy kabinach o głębokości do 1 metra. Oprócz mocowań do powierzchni stałych elementem utrzymującym konstrukcję jest drążek przytwierdzony do każdej ze ścianek. To poprawia stabilność i trwałość kabin.

  • Stanowisko natryskowe typu „T”

Ten rodzaj wydzielenia ma zabudowę nieco wysuniętą do przodu w stosunku do poprzedniego wariantu. Ścianki rozdzielające są dłuższe i zakończone profilem wieńczącym. Zasłonki lub drzwi są montowane do niego. Taką zabudowę stosuje się najczęściej, gdy głębokość kabiny może mieć więcej niż jeden metr.

  • Stanowisko natryskowe z przedsionkiem

Przestrzeń kabiny dziali się w tym wypadku na część natryskową oraz małą szatnię. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w intymnych warunkach rozebrać się przed myciem i odwiesić ubrania. Często dodatkowo w przedsionku montowane są na stałe ławki lub półki.

Wykonawcy zabudowy dla pomieszczeń sanitarnych o ustalonej renomie często realizują także zamówienia nietypowe i dostosowują swoje projekty do wymagań inwestorów. Przepisy wymagają także, aby w większych umywalniach ustawiać również kabiny o większych rozmiarach i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Płyty HPL są jednak uniwersalnym materiałem, który pozwala na zastosowanie dowolnych rozwiązań.