Rodzaje i zastosowanie manipulatorów spawalniczych

Trudno wyobrazić sobie spawanie bez jednych z najbardziej pomocnych urządzeń – manipulatorów spawalniczych. Umożliwiają łatwiejsze i wygodniejsze pozycjonowanie obrabianego detalu, dzięki czemu dostęp do każdej jego płaszczyzny jest prosty. Przyśpiesza to spawanie, zmniejsza ilość błędów i poprawia komfort pracy. Jakie są rodzaje i zastosowanie manipulatorów spawalniczych? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Manipulatory spawalnicze warsztatowe

Kto powiedział, że procesy spawania zarezerwowane są wyłącznie do dużych zakładów przemysłowych? Nic bardziej mylnego! Na rynku urządzeń do spawalnictwa jest szeroki wybór urządzeń dopasowanych do obróbki detali na mniejszą skalę. Tego typu urządzenia, to nic innego jak pozycjonery spawalnicze warsztatowe czy obrotniki rolkowe warsztatowe. Są w stanie przenosić obciążenia rzędu maksymalnie kilkuset kilogramów. Do tego zajmują niewiele miejsca. Oczywiście pozycjonowanie małych detali z pomocą tych urządzeń jest równie proste i efektywne, co przy pomocy manipulatorów do elementów o wadze kilkunastu ton.

Manipulator spawalniczy do detali cylindrycznych

Jakakolwiek obróbka detali cylindrycznych jest stosunkowo trudna. Wymaga odpowiedniego przygotowania i skompletowania specjalistycznego sprzętu. Tyczy się to również procesów spawania. W końcu wykonywanie tego typu czynności jest dość trudne – cylindryczny detal trudno jest ustawić, obracać nim czy manipulować w jakikolwiek iny sposób. Z pomocą przychodzą jednak dwa rodzaje urządzeń doskonale przystosowane do tego typu zadań:

  • obrotniki rolkowe,
  • obrotnice kolumnowe.

Obrotnice kolumnowe do spawania

Obrotnice kolumnowe do spawania przystosowane są do precyzyjnego pozycjonowania elementów o cylindrycznym kształcie. Zbudowane są z kolumny, do której przymocowany jest obracający się stół roboczy. Urządzenia umożliwiają obrót w jednej lub dwóch osiach. Świetnie sprawdzają się do spawania:

  • cystern,
  • wielkogabarytowych zbiorników,
  • elementów podwozi maszyn rolniczych, pojazdów szynowych i ciężarowych,
  • słupów,
  • ram i kratownic,
  • elementów mostów i nie tylko.

Obrotnice występują w wersji jedno, dwu lub wielokolumnowej, co umożliwia spawać ze sobą nawet kilka elementów cylindrycznych.

Obrotniki rolkowe do spawania

Obrotniki rolkowe do spawania to urządzenia, które również przeznaczone są do spawania elementów cylindrycznych. Różnica w ich budowie polega jednak na tym, że obrotnik tworzy zespół rolek zamocowanych na specjalnej szynie. Całą konstrukcję montuje się do podłoża. Umożliwia to większą stabilność procesów obróbczych, co przekłada się na szersze spektrum zastosowań. Obrotniki rolkowe doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie precyzja pozycjonowanie detali musi być jak najwyższa. Przy pomocy obrotników rolkowych można spawać wszelkiego rodzaju elementy cylindryczne, czyli – podobnie jak w przypadku obrotnic kolumnowych – słupy, cysterny, elementy podwozi, ramy i nie tylko.

Pozycjonery spawalnicze do dużych detali

Co w przypadku spawania wielkogabarytowych przedmiotów o nieregularnym kształcie? W wyborze odpowiedniego urządzenia pomaga pracownik Bartom – producent manipulatorów spawalniczych:

Manipulatory spawalnicze to nie tylko urządzenia warsztatowe czy te dedykowane wyłącznie do detali cylindrycznych. W naszym zakładzie produkowane są również wszelkiego rodzaju pozycjonery spawalnicze przenoszące obciążenie nawet 10 ton. Urządzenia te pozwalają swobodnie obracać danych przedmiotem na stole roboczym, który dodatkowo umożliwia regulację pochylenia. Oprócz tego dostępne są stoły spawalnicze, które charakteryzują się bardzo dużą stabilnością i możliwością obróbki na nich detali o jeszcze większej wadze, na przykład 15 czy 20 ton.

Stół obrotowy – alternatywa do stołu warsztatowego

Ciekawym modelem wśród manipulatorów spawalniczych jest stół obrotowy. Są to pozycjonery poziome, które pracują w jednej osi. Mogą pozycjonować elementy od kilku kilogramów do nawet kilkudziesięciu ton. Charakteryzuje je stabilna, zwarta budowa z wytrzymałej stali wraz z obrotowym stołem roboczym. To właśnie do niego mocuje się przy pomocy specjalistycznych uchwytów różnego rodzaju elementy. Co ciekawe, stoły te są bardzo wszechstronne i sprawdzają się nie tylko podczas procesów spawania. Są stanie zastąpić tradycyjny stół warsztatowy podczas takich czynności jak spawanie, podgrzewanie, śrutowanie, napawanie, malowanie, a nawet montaż. Stół obrotowy doskonale sprawdza się do obróbki elementów wielkogabarytowych, płaskich czy o nieregularnym kształcie.