Protezy szkieletowe. Charakterystyka

Jeśli chcesz zdobyć podstawowe informacje na temat protez szkieletowych, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dzięki naszemu tekstowi dowiesz się, czym tak właściwie są protezy szkieletowe, czyli co je dokładnie charakteryzuje i wyróżnia tym samym spośród innych protez. Na koniec opowiemy o tym, jakie jest zastosowanie tego specyficznego uzupełnienia protetycznego. Zapraszamy Cię do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem.

Czym są protezy szkieletowe?

Wyróżnić można wiele możliwości w zakresie uzupełnień protetycznych. Jednym ze sposobów na zlikwidowanie braków w uzębieniu jest zastosowanie protez szkieletowych, które klasyfikowane są jako protezy ruchome. Takie elementy protetyczne składają się z metalowych części, które zostały pokryte akrylem. Mocowane są w jamie ustnej pacjenta poprzez przytwierdzenie ich do pozostałych zębów za pomocą klamer, zatrzasków i zaczepów – choć wyróżnia się także protezy szkieletowe bezklamrowe. Protezy szkieletowe mają dosyć niewielki rozmiar. Poza tym cechuje je duża stabilność, co pozwala pacjentowi na stosunkowo komfortowe mówienie i jedzenie. Co równie istotne, wyróżnia je trwałość.

Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych, takich jak gabinety stomatologiczne Stomatologia dr Pańczyk, pyta specjalistów o to, czym tak właściwie protezy szkieletowe różnią się od protez akrylowych. Sposób, w który działają, jest nieco bardziej zbliżony do fizjologicznego układu w jamie ustnej niż podczas korzystania z protezy akrylowej. Fakt ten wpływa na zwiększony komfort użytkowania takiej protezy. Zadaniem protez jest umożliwienie pacjentowi żucia i gryzienia, a więc przywrócenie uzębieniu jego podstawowej funkcji. Uzupełnienia szkieletowe przenoszą siły, które są generowane podczas spożywania posiłków, na pozostałe zęby pacjenta. W ten sposób mechanizm gryzienia i żucia staje się dosyć naturalny.

Zastosowanie protez szkieletowych

Protezy szkieletowe są stosowane jedynie w określonych przypadkach. Tak jak inne uzupełnienia tego typu, wykorzystywane są w celu uzupełnienia częściowych braków w uzębieniu pacjenta, które powstały na skutek zniszczenia lub utraty zębów. Specjaliści zalecają ich założenie wtedy, kiedy w danym przypadku nie ma możliwości uzupełnienia brakujących zębów za pomocą koron bądź mostów. Założenie takiej protezy jest wówczas niezbędne, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się wad zgryzu oraz bólu w okolicy stawów żuchwowo-skroniowych, ale przede z powodu konieczności przywrócenia uzębieniu jego kluczowych funkcji.