Powierzchniowe środki opóźniające – co to takiego?

Podczas wykonywania różnych prac budowlanych niekiedy konieczne okazuje się opóźnienie wiązania wierzchniej warstwy matrycy cementowej. W tym celu doskonale sprawdzają się specjalne produkty, za pomocą których jest to możliwe. Takie działanie sprawia, że beton można poddawać dowolnym modyfikacjom, co jest ważne przy pracach budowlanych. W artykule dokładnie wyjaśniamy, czym są powierzchniowe środki opóźniające i jaki jest cel ich wykorzystywania.

Aby opóźnić wiązanie wierzchniej warstwy matrycy cementowej, używa się specjalnych produktów – powierzchniowych środków opóźniających. Umożliwiają one wykonywanie dowolnych modyfikacji betonu, co okazuje się bardzo istotne podczas wielu prac. Sprawiają, że na powierzchni tworzywa ceramicznego tworzy się otoczka. Jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody, a także powstawania zarodków krystalizacji.

Powierzchniowe środki opóźniające można wykorzystywać w różnych dziedzinach. Najczęściej są używane podczas wykonywania oraz naprawy posadzek, placów, ścieżek, a także innych nawierzchni powstających z betonu. Produkty sprawdzają się doskonale również w przypadku elementów małej architektury, ogrodowych oraz wyposażenia wolnych przestrzeni. Idealnie nadają się do ławek, stołów, placów zabaw, a nawet fontann – tłumaczy pracownik firmy Immerbau specjalizującej się w produkcji materiałów budowlanych.

Cel stosowania powierzchniowych środków opóźniających

Częściowo omówiliśmy już cel stosowania tych produktów. Przede wszystkim powierzchniowe środki opóźniające mają na celu opóźnić wiązanie wierzchniej warstwy matrycy cementowej, ale nie tylko. Ich zadaniem jest również opóźnienie zaprawy znajdującej się na jego powierzchni. Sprawia to, że możliwe staje się uzyskanie szorstkiej faktury, która wyróżnia się odsłoniętym kruszywem. Poza tym powierzchniowe środki opóźniające wpływają pozytywnie na właściwą pielęgnację, a także zabezpieczają przed odparowywaniem wody z betonu oraz zapraw.

Produkty mające na celu opóźnienie wiązania wierzchniej warstwy matrycy cementowej aplikuje się na rozłożoną mieszankę betonową. Na duże zainteresowanie nimi wpływają ich liczne zalety. Właściwości tych artykułów sprawiają, że można ich używać w różnych obszarach. Ich wykorzystywanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku infrastruktury komunikacyjnej, a także w budownictwie. Nadają się zarówno do budownictwa drogowego, przemysłowego, jak i hydrotechnicznego. Można je stosować nawet w budownictwie energetyki. Dużą zaletę powierzchniowych środków opóźniających stanowi prosta i szybka aplikacja. Nakłada się je metodą natryskową, co jest bardzo wygodne i przebiega sprawnie. Umożliwiają nałożenie kolejnej warstwy betonu czy zaprawy. W składzie tych produktów nie znajdują się żadne rozpuszczalniki, co również jest istotne. Ponadto wykazują odporność na alkalia pochodzące z podłoża. Dużą zaletę stanowią również względy estetyczne struktury odkrytych kruszyw.