Na czym polega modernizacja wypalarki plazmowej?

Wypalanie plazmowe to nowoczesna technologia obróbki materiałów, stosowana w wielu branżach przemysłu do cięcia blach o różnej grubości. Zawdzięcza to niezwykłej precyzji, szybkości obróbki oraz dużym oszczędnościom materiałowym. Jeśli już używasz wypalarki plazmowej i chciałbyś się dowiedzieć, czy możliwa jest jej modernizacją, z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł.

Zalety techniki plazmowej

Obróbka metali za pomocą urządzeń plazmowych zapewnia wysoka sprawność i dużą automatyzację procesu. Cięcie plazmą gwarantuje wyjątkową dokładność, powtarzalność oraz znakomitą jakość krawędzi cięcia. Najbardziej precyzyjną obróbkę zapewniają stacjonarne wypalarki przystosowane do obróbki CNC. Urządzenia stacjonarne umożliwiają dużą swobodę konfigurowania do wykonywania cięć prostopadłych lub ukosowania. Wygodna jest również praca ręcznymi wypalarkami plazmowymi pozwalającymi na dużą swobodę ruchu operatora. Sprawdzają się w cięciach prostych i ukosowanych, żłobieniu, a także przy wycinaniu różnych kształtów i otworów.

Urządzenia do cięcia plazmą stacjonarne i ręczne

Cięcie plazmowe wykorzystuje specyficzną cechę plazmy, jaką jest rosnąca zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury. W chwili wytworzenia łuku pomiędzy palnikiem a ciętym materiałem następuje pełne natężenie strumienia plazmy o temperaturze sięgającej kilku tysięcy stopni Celsjusza. Rozpoczyna się topienie materiału i wydmuchiwanie go ze szczeliny cięcia. Do obróbki plazmowej stosuje się źródła plazmy i specjalistyczne palniki. Z pełnym przeglądem urządzeń można zapoznać się na stronie dystrybutora techniki plazmowej Control z Mikołowa.

Modernizacja wypalarek plazmowych

Rozwój technologiczny urządzeń do obróbki metali następuje równie szybko, jak postęp w innych dziedzinach. Dotyczy to także urządzeń plazmowych. Modernizacja wypalarki plazmowej ma wpływ na przebieg produkcji i optymalizację kosztów eksploatacyjnych i materiałowych. Umożliwia ponadto:

  • zwiększenie efektywności obróbki,
  • poprawa warunków pracy,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracowników,
  • zmniejszenie ryzyka awarii.

Modernizacja CNC maszyn plazmowych

Specjalistyczne firmy podejmują się modernizacji maszyn CNC. Zajmują się wymianą systemu sterowania, instalują najnowsze systemy numeryczne, a przy okazji wymieniają podzespoły mechaniczne, pneumatyki i automatyki. Podczas modernizacji przeprowadzane są niezbędne pomiary, kalibracje oraz testowanie i uruchamianie urządzeń. Warto zaznaczyć, że wymiana podzespołów i modernizacja maszyn do cięcia plazmowego jest często bardziej opłacalne, niż kupno nowej maszyny.