Koparka – zakup czy wynajem?

Roboty ziemne stanowią nieodłączną część każdej inwestycji budowlanej. Wykonuje się je przy budowie domu, podczas układania kabli teletechnicznych czy przygotowywania podłoża pod drogę lub aranżację ogrodu. Maszyną niezbędną do ich przeprowadzenia jest koparka. Koszt jej zakupu jest wysoki, dlatego inwestorzy mają alternatywę, jaką jest wynajem sprzętu. Kiedy opłaca się z niej skorzystać, a w jakich okolicznościach korzystniejszy będzie zakup?

Wynajem koparki do prac okazjonalnych

Koparka należy do tych maszyn budowlanych, których zakup oznacza pokaźną inwestycję. W małych przedsiębiorstwach, które trudnią się jedynie doraźnym wykonywaniem prac ziemnych, taki wydatek nie tylko jest zbędnym obciążeniem, ale też często przekracza możliwości budżetowe. Warto też pamiętać, że posiadanie maszyn budowlanych nakłada na ich właścicieli określone obowiązki. Zaliczają się do nich przeglądy techniczne, naprawy serwisowe oraz oczywiście zapewnienie miejsca do przechowywania sprzętu. Zważywszy, że koparka nie pracuje w okresie zimowym, trzeba jej zapewnić garaż, który ochroni sprzęt przed działaniem śniegu i mrozu.

Wymienione wyżej czynniki sprawiają, że małe firmy dokonają znacznie korzystniejszego wyboru, decydując się na wynajem sprzętu. Firma Martrans oferuje wynajem koparek i innych maszyn budowlanych, zapewniając jednocześnie:

  • obsługę techniczną maszyn,
  • operatora sprzętu z kwalifikacjami i doświadczeniem,
  • naprawy i przeglądy techniczne, które gwarantują sprawność wynajętego sprzętu.

Wynajem koparki na kilka dni czy tygodni niesie za sobą znacznie niższe koszty i jest o wiele bardziej opłacalny nawet wtedy, gdy najemca wykonuje prace ziemne kilka razy w roku.

Kiedy warto zainwestować w sprzęt?

Chociaż wynajem koparki jest korzystny dla wielu małych przedsiębiorców, nie jest dobrym rozwiązaniem dla dużych firm budowlanych i developerskich. Realizując liczne inwestycje budowlane, nie mogą one pozwolić sobie na ciągłe poszukiwanie korzystniej oferty najmu i oczekiwanie na dostawę maszyn. Zakup własnej koparki stanowi inwestycję w większy park maszynowy, zapewniając wykonawcy swobodę w realizacji zadań. Zazwyczaj też dysponuje on własnym serwisem, stacją paliw i innych elementami infrastruktury niezbędnymi do utrzymania sprawności sprzętu.

Plusem zakupu jest też możliwość wyboru sprzętu wśród tysięcy oferty różnych producentów. Dzięki temu właściciel zyskuje gwarancję użytkowania maszyny o takich parametrach, jakie mu najbardziej odpowiadają. Dodatkową zaletą nabycia własnego sprzętu jest też gwarancja, w której ramach można maszynę naprawić lub wymienić.